Wiadomości
Uczestnicy debaty: Beata Maciejewska (Wiosna), Antoni Szymański (PiS) Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka

środa,

15 maja 2019

09:05

Beata Maciejewska z Wiosny kontra Antoni Szymański z PiS. Kolejna debata przedwyborcza w Radiu Gdańsk

W Radiu Gdańsk odbyła się już piąta przedwyborcza debata z udziałem kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Beata Maciejewska z partii Wiosna Roberta Biedronia oraz Antoni Szymański z Prawa i Sprawiedliwości dyskutowali nie tylko o wizji Europy, wartościach chrześcijańskich czy wejściu do strefy euro, ale też o legalizacji marihuany. Rozmowę prowadził Andrzej Urbański.

- Wiosna Roberta Biedronia to jedno z najbardziej proeuropejskich ugrupowań w Polsce. Jesteśmy za tym, by Unia Europejska skupiła się bardziej na sprawach ludzi. W ostatnich latach mieliśmy wysyp różnego rodzaju inwestycji, bardzo zresztą w Polsce potrzebnych. Dziś jednak ludzie muszą czuć, że Unia jest także dla nich, że dużo daje ich regionowi, samorządowi, z punktu widzenia poszczególnych osób i grup społecznych. Postulujemy, by osoby do 26. roku życia mogły w Unii podróżować transportem publicznym za darmo. Powinniśmy budować wspólnotę dzięki wolności, podróżom i poznawaniu siebie nawzajem - podkreślała Beata Maciejewska.

- Prawo i Sprawiedliwość jest sprawdzone, jeśli chodzi o działanie w Unii Europejskiej. Byliśmy za wstąpieniem do wspólnoty, mówimy, że jesteśmy "sercem Europy". Jest ona nam bardzo bliska. Jednocześnie mamy świadomość, że państwa narodowe powinny mieć swoją sferę, za jaką odpowiadają. Jest szereg spraw, w których nie ma potrzeby ingerencji Brukseli w ustawodawstwo. Zgodnie z zasadą subsydiarności działajmy tak, żeby pewne decyzje zapadały na szczeblu najwyższym, europejskim, ale szanujmy prawo poszczególnych krajów do samodzielnej kreacji, np. w zakresie społecznej polityki wobec rodziny. Szanujmy prawa suwerennych państw. Rodzina, małżeństwo, wspólnota lokalna, a później wspólnota narodowa, są ważne - deklarował Antoni Szymański.

Cała debata dostępna jest do odsłuchania poniżej.


POSŁUCHAJ WCZEŚNIEJSZYCH DEBAT

Wcześniej w studiach Radia Gdańsk spotykali się inni kandydaci do Parlamentu Europejskiego. Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości dyskutował z Jarosławem Wałęsą z Koalicji Europejskiej, Anna Górska z Lewicy Razem rozmawiała z Arturem Dziamborem z Konfederacji, Anna Fotyga z PiS debatowała z Januszem Lewandowskim z KE, a w Słupsku starli się Anna Pietrzak z KE i Piotr Müller z PiS.