Wiadomości
Siedziba POLSY w Gdańsku. Fot. Google Street View

wtorek,

14 maja 2019

20:58

Siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej zostaje w Gdańsku. "Wsłuchaliśmy się w głos ekspertów, naukowców i polityków"

Polska Agencja Kosmiczna zostaje w Gdańsku. Poinformowała o tym minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Rząd przygotował nowelizację ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kilka miesięcy temu ujawniono, że na mocy nowych zapisów siedziba w Gdańsku miała zostać przekształcona w oddział, a centrala przeniesiona do Warszawy. Sprzeciwiało się temu wiele środowisk naukowych i politycznych. Gdańscy radni przyjęli apel do premiera, by rząd wycofał się z tych planów. Również członkowie Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza byli co do tej decyzji sceptyczni. W tej sprawie z minister spotkali się gdańscy radni PiS Kacper Płażyński i Karol Rabenda.

"WSŁUCHALIŚMY SIĘ W GŁOS EKSPERTÓW, NAUKOWCÓW I POLITYKÓW"

We wtorek Jadwiga Emilewicz poinformowała, że siedziba POLSY pozostanie w Gdańsku. - Pomimo naszych pierwotnych założeń, wsłuchaliśmy się w głos ekspertów, naukowców, ale także polityków i lokalnych posłów, by siedziba Agencji pozostała w Gdańsku. Wzmocnimy współpracę z Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i trójmiejskim środowiskiem naukowym - poinformowała minister.

NOWELIZACJA

Przygotowana nowelizacja o PAK to "zebranie doświadczeń i uporządkowanie zadań Agencji, która ma wspierać działania administracji publicznej w realizowaniu celów polityki kosmicznej". - Pod kierunkiem premiera Mateusza Morawieckiego przygotowaliśmy strategię tej polityki, a Agencja wdraża krajowy program kosmiczny - poinformowała minister Jadwiga Emilewicz.

Polska Agencja Kosmiczna działa od września 2014 roku. Jej główna siedziba znajduje się w Gdańsku, a dwa oddziały terenowe w Warszawie i w Rzeszowie. Współpracują z nią Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej i Uniwersytet Morski. Na Pomorzu działa około 20 firm zajmujących się przemysłem kosmicznym.

Joanna Stankiewicz/mar