Wiadomości
Piotr Duba, Jan Lewandowski, Adam Dąbrowski w rozmowie z Włodkiem Raszkiewiczem Fot. Radio Gdańsk

wtorek,

14 maja 2019

18:26

Wysłali w kosmos "jeża", teraz będą nim kręcić w wirówce. Rozmowa o tym i innych eksperymentach na PG

Wysłali w kosmos swój eksperyment, teraz mają szansę odtworzyć warunki panujące w rakiecie na ogromnej wirówce. Naszymi gośćmi w audycji "Pomysłowy Włodzimierz" byli studenci z Koła Naukowego Mechatroniki Stosowanej ARMS działającego przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.

Studenci Jan Lewandowski, Piotr Duba oraz doktorant Adam Dąbrowski z Katedry Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego opowiadali w Radiu Gdańsk o ciekawych eksperymentach i konstrukcjach tworzonych w ich kole. Ich specjalność to manipulatory przemysłowe, konstruowane w skali mikro. Służą do nauki programowania tego rodzaju przemysłowych urządzeń. W planach mają budowę drukarki 3D o dużych gabarytach i pracę nad skonstruowaniem hulajnogi elektrycznej, modelu o lepszych parametrach od obecnych na rynku.

mechatronicy2

Jan Lewandowski, Piotr Duba, Adam Dąbrowski w rozmowie z Włodkiem Raszkiewiczem Fot. Radio Gdańsk

 

Najważniejszym projektem jest jednak kontynuacja kosmicznego projektu HEDGEHOG (po polsku "Jeż"). Ten projekt, autorstwa studentów Politechniki Gdańskiej, zakwalifikował się do programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme, koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), poleciał w kosmos w marcu. Start rakiety REXUS25 odbył się z kosmodromu Esrange za kołem podbiegunowym. Na pokładzie rakiety były czujniki zaprojektowane w Gdańsku.

Zmierzono precyzyjnie warunki panujące w rakiecie. Teraz można je będzie odtworzyć na ogromnej wirówce o średnicy 8 metrów, należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej. W rezultacie studenci liczą, że doprowadzi to stworzenia urządzenia testującego przyrządy wysyłane w kosmos. Na Ziemi będzie można sprawdzić, czy mechanizmy, mające być umieszczone na pokładzie rakiety, przeżyją trudną drogę na orbitę.

Posłuchaj rozmowy z Janem Lewandowskim, Piotrem Dubą oraz Adamem Dąbrowskim:
Włodzimierz Raszkiewicz