Wiadomości
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski z wizytą w Porcie Gdańsk. Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

wtorek,

14 maja 2019

14:21

Trójmiejskie porty chcą przyciągnąć czeskich eksporterów. Ważne spotkanie władz z Polski i Czech w Gdańsku

Trójmiejskie porty chcą nawiązać współpracę z Czechami. 23 procent eksportu z tego kraju przemieszcza się drogą morską. Jest zatem o co zabiegać. W przyciąganie klientów angażują się władze lokalne, jak i te z Warszawy.

We wtorek w Porcie Gdańsk spotkali się przewodniczący Senatu Czech Jaroslav Kubera i marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Towarzyszył im wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

W trakcie spotkania władze naszego kraju i władze portu portu zaprezentowały wiele zalet morskiego "okna na świat". Jednym z nich jest możliwość docierania potężnych kontenerowców, których ładunek łącznie może być wyceniany na kwotę 1 mld zł. Przypomniano też, że port się rozwija - trwa przebudowa m.in. dojazdu koleją i drogami. Ponadto mają zostać przeprowadzone pogłębienia torów wodnych.

Spotkanie ma zachęcić czeskich eksporterów do korzystania z portów w Polsce, a nie jak dotąd, w Niemczech. Rynek jest spory, ponieważ 23 procent eksportu z tego kraju przemieszcza się drogą morską.

KRÓTKI CZAS DOJAZDU Z CZECH

Jedną z największych zalet, zdaniem przewodniczącego Senatu Czech, jest czas dojazdu do portów.

 - Do tej pory transportowaliśmy towary transportem rzecznym do Hamburga. Trwało to bardzo długo. Dojazd do Gdańska, do portów nad Bałtykiem, w 9 godzin z Czech to bardzo interesująca oferta dla firm z mojego kraju - mówi Jaroslav Kubera.

Oferta portu nie będzie skierowana tylko do wspomnianego kraju.

 - Liczymy na zainteresowanie nie tylko Czechów, ale i Słowaków oraz innych krajów położonych na południe od Polski - mówi marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

karczewski masz

Od lewej na zdjęciu przewodniczący Senatu Czech Jaroslav Kubera, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

Swoją szansę dostrzegają także lokalne władze.

- Rozmowy kontynuujemy na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze jest to port i jego strategiczny kierunek rozwoju na południe w zakresie zwiększenia ilości przeładunków. Druga sprawa to turystyka, ponieważ możemy być bardzo atrakcyjni dla naszych południowych sąsiadów - mówi wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

W 2018 roku przeładowano w gdańskim porcie 49 milionów ton. To o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Port Gdańsk jest na 4. miejscu na Bałtyku.

We wtorek po południu przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Jarosłav Kubera, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich złożyli wieńce przed Pomnikiem Trzech Krzyży w Gdańsku. 

4PS 4839

4PS 4869

4PS 4879Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

 

Maciej Naskręt