Wiadomości
Gdynia przymierza się do likwidacji przycisków przywołujących zielone światło na przejściach dla pieszych Fot. Pexels

poniedziałek,

13 maja 2019

16:56

Zmiany na przejściach dla pieszych w Gdyni. Zamiast przycisków przywołujących zielone światło, pojawią się detektory podczerwieni

Gdynia przymierza się do likwidacji przycisków przywołujących zielone światło na przejściach dla pieszych. Zastąpić je mają detektory podczerwieni. Te uruchamiać będą system zmiany świateł w chwili, gdy pieszy zbliży się do przejścia.Testy takiego rozwiązania rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pierwszym przejściem dla pieszych, które zostanie wyposażone w detektory podczerwieni, będzie to na skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka i Staniewicza na Pogórzu.

- Preferowanie ruchu pieszych i rowerzystów to kierunek, w którym chcemy zmierzać. Sytuacja, w której pieszy nie będzie już musiał uruchamiać świateł przyciskiem, a automatycznie zrobi to za niego detektor podczerwieni, jest jednym z rozwiązań, które do tego właśnie mają doprowadzić – mówi Wojciech Folejewski, wicedyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

NIEPRZYPADKOWE MIEJSCE

Detektory podczerwieni na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka i Staniewicza pojawią się nieprzypadkowo. W tym miejscu w ostatnim czasie doszło do kilku potrąceń pieszych, były też ofiary śmiertelne, a miasto już wcześniej zapowiedziało, że bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu zostanie poprawione.

- Na początek zostawimy też tradycyjne przyciski, aby zmiana dla pieszych nie była zbyt radykalna. Będziemy obserwować, jak takie rozwiązanie przyjmują mieszkańcy i wówczas podejmiemy decyzję, czy wprowadzimy je również w innych miejscach - zapowiada Wojciech Folejewski.

Docelowo rozwiązanie pojawić się może na wszystkich przejściach dla pieszych objętych systemem Tristar.

Marcin Lange/pOr