Wiadomości
Wizualizacja nowej zabudowy. Stan na listopad 2018 roku materiały UM w Malborku

poniedziałek,

13 maja 2019

12:19

Inwestycja budowlana zmieni panoramę Malborka. Zasłoni komunistyczne osiedle

Rozpoczęła się zabudowa Starego Miasta w Malborku. Na niezagospodarowanym po II wojnie światowej terenie powstaną mieszkania i lokale usługowe. Nowa zabudowa całkowicie zmieni charakterystyczną panoramę miasta.

– To bardzo oczekiwana inwestycja. Powstanie kilkanaście budynków nawiązujących do starego stylu. Mają one zasłonić komunistyczne osiedle wybudowane w latach 60. - mówi wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk.

BIAŁY TYNK NA CZERWONEJ CEGLE

Malborska starówka, wraz z zamkiem krzyżackim, została zniszczona w wyniku działań wojennych w trakcie II wojny światowej. Ocalał jedynie budynek Ratusza Staromiejskiego. Po wojnie na gruzach dawnych kamienic wybudowano bloki, a całe osiedle nazwano osiedlem XX-lecia PRL. Białe tynki bloków miały odróżniać je na tle czerwonej cegły wykorzystanej do odbudowy zabytków.

PO KONSULTACJACH Z KONSERWATOREM ZABYTKÓW

Wyróżniające się w panoramie Malborka osiedle, dziś nazywane już Starym Miastem, zostanie teraz zasłonięte. Dziesięć lat temu miasto podzieliło niezagospodarowany teren między Bramą Mariacką a Szkołą Łacińską na kilkanaście działek, które sprzedano prywatnym inwestorom. Tereny zmieniały swoich właścicieli, jednak po wielu latach rozpoczyna się ich zabudowa.

– Budowa odbywa się w oparciu o zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, który był konsultowany z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Gabaryty i wygląd budynków zostały ustalone w oparciu o materiały ikonograficzne. To nie będzie rekonstrukcja, ale nowa zabudowa będąca współczesną interpretacją zabudowy historycznej – zaznacza Aleksandra Bychowska, miejski konserwator zabytków.

pano 0004 copy

Wizualizacja nowej zabudowy. Stan na listopad 2018 roku Mat. UM w Malborku


NOWE CENTRUM MIASTA

– Nowe budynki zasłonią stare bloki, dzięki czemu Stare Miasto będzie wyglądać tak, jak powinno. Na parterze będą lokale usługowe, na wyższych kondygnacjach mieszkania, może również usługi – mówi Grzegorz Wojewódzki, przedstawiciel grupy inwestorów. – Będą tam kawiarenki, restauracje, galerie. To może być swego rodzaju centrum miasta – dodaje wiceburmistrz.

ZDANIA PODZIELONE

Wiceburmistrz Malborka twierdzi, że większość mieszkańców oczekiwała zamknięcia zabudowy miasta od strony Nogatu.
Zdania malborczyków są jednak podzielone. 


– Te budynki zniszczą panoramę miasta. Bardziej przydałby się tu jakiś deptak, tereny rekreacyjne – mówią przeciwnicy inwestycji. – Widzieliśmy projekt i ciekawie to wygląda. Może dzięki tej inwestycji ta część miasta zacznie żyć – uważają z kolei jej zwolennicy.
IMG 20190510 123427394
Tak obecnie wygląda miejsce inwestycji Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba


DWA I PÓŁ ROKU NA REALIZACJĘ INWESTYCJI

W piątek na ogrodzony plac budowy wjechał ciężki sprzęt. Wykonawca musi rozpocząć prace od palowania trudnego terenu położonego na skarpie nad Nogatem. Ten etap potrwa około trzech miesięcy. Całość ma być gotowa w 2021 roku.
 
Posłuchaj wypowiedzi zwolenników i przeciwników inwestycji:


Wojciech Stobba/mrud