Wiadomości
Port Lotniczy Gdańsk wyprzedził w rankingu między innymi lotniska z Hiszpanii, Rosji i Singapuru Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

sobota,

11 maja 2019

17:54

Na bazie 40 tysięcy ankiet powstał ranking. Gdańskie lotnisko wśród najlepszych na świecie

Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w dziesiątce najlepszych lotnisk na świecie. W ocenie pasażerów gdańskie lotnisko zajęło 5. miejsce. W rankingu pojawiły się także lotniska w Katarze, Japonii, Brazylii, Grecji, Hiszpanii, Singapurze, Indiach i Rosji.

Ranking satysfakcji podróżujących i korzystających z lotnisk powstał na bazie 40 tysięcy ankiet. Przeprowadzono je w 2018 roku wśród pasażerów w 40 krajach. Oceniali oni punktualność, jakość usług oraz możliwość dokonywania zakupów. W tym badaniu gdańskie lotnisko zajęło piąte miejsce.

WYŻEJ NIŻ HISZPANIA CZY BRAZYLIA

- To dla nas wyjątkowe wyróżnienie, bo dokonane na podstawie opinii naszych pasażerów. Jesteśmy zadowoleni, że tak wysoko ocenili jakość usług świadczonych na gdańskim lotnisku. To dla nas także duże wyzwanie na przyszłość – powiedział Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

10 najlepszych portów lotniczych na świecie w 2019:

1. Port Lotniczy Hamad w Doha w Katarze
2. Port Lotniczy Haneda w Tokyo w Japonii
3. Port Lotniczy im. Elefteriosa Wenizelosa w Atenach w Grecji
4. Port Lotniczy Afonso Pena w Kurytybie w Brazylii
5. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
6. Port Lotniczy Moskwa - Szeremietiewo w Rosji
7. Port Lotniczy Changi w Singapurze
8. Port Lotniczy Hajdarabad w Indiach
9. Port lotniczy Los Rodeos na Teneryfie w Hiszpanii
10. Port Lotniczy Campinas-Viracopos w Brazylii

PRZECIĄŻENIE NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM

Ranking lotnisk wykonała firma zajmująca się prawami pasażerów. W ocenie jej specjalistów największym problemem stojącym obecnie przed lotniskami jest ich przeciążenie. Przemysł lotniczy przeżywa gwałtowny wzrost turystyki. Światowe szacunki wskazują, że międzynarodowe przyjazdy turystów na całym świecie wzrosły o 6 proc., do 1,4 mld w 2018 roku.

W 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk planuje obsłużyć ponad 5 mln pasażerów i zrealizować prawie 49 tys. operacji lotniczych.

oprac. mkul