Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski

czwartek,

09 maja 2019

15:51

9 maja - Dzień Europy. Jarosław Wałęsa: "To był początek epoki współpracy i pokoju na naszym kontynencie"

9 maja przypada Dzień Europy. Jest to święto, które obchodzi się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Sopocie na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się z tej okazji konferencja poświęcona obecności Polski w Unii. Dyskutowali profesorowie oraz goście specjalni - kandydat do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

W auli wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się w czwartek debata "15-lecie Polski w Unii Europejskiej". Wśród dyskutantów byli m.in. prof. dr hab. Andrzej Stępniak, prof. Witold Orłowski, prof. Dariusz Filar oraz goście - Jarosław Wałęsa i Małgorzata Kidawa-Błońska. 

- W Sopocie z uwagi na Dzień Europy odbywa się spotkanie dotyczące przeszłości Unii Europejskiej, ale też jej przyszłości. Rozmawiamy tu na temat perspektyw, błędów, które popełnia Unia, ale też korzyści, które płyną z naszego członkostwa. Szczególnie ważne jest to, żebyśmy podkreślali, że dzisiejsze święto jest szczególne, bo symbolizuje początek epoki głębokiej współpracy i przede wszystkim pokoju na naszym kontynencie - mówił Jarosław Wałęsa.

O UNII NIE BEZ MŁODYCH

- Bardzo dobrze, że dziś, w dniu święta Europy możemy rozmawiać o niej z młodymi ludźmi, o tym jakie niesie wartości dla ich i naszego życia, o rzeczach pozytywnych, które przed nami. Jednym z takich wyzwań jest ochrona zdrowia. Smog, zatrucie powietrza powodują, że umieralność Polaków jest bardzo duża. Dzięki pomysłom, środkom i współpracy z innymi krajami Unii Europejskiej możemy temu zapobiec. Mamy przygotowane rozwiązania, które będziemy mogli wprowadzić dosyć szybko, żeby Polacy w bezpiecznej, pięknej Europie poczuli się w pełni komfortowo. Cieszę się, że dyskusji przysłuchują się ludzie młodzi, bo to, co robimy teraz, będzie dla nich wszystkich - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

POLSKA POZA UNIĄ EUROPEJSKĄ?

Pytani o to studenci mówili, że nie wyobrażają sobie życia w kraju, który nie byłby częścią Unii. Większość z nich, jako zalety przynależności Polski do UE wymieniają możliwość łatwego przemieszczania się, otwarcie rynków pracy, a także możliwości gospodarcze. "Wśród minusów wskazują na rozwiniętą biurokrację, niedoskonałość niektórych przepisów unijnych oraz próbę zbytniego ingerowania w polską politykę".

DZIEŃ EUROPY

9 maja został ustanowiony Dniem Europy w rocznicę przedstawienia tzw. planu Schumana, który zakładał utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Wydarzenie to miało miejsce 9 maja 1950 roku i zapoczątkowało integrację krajów Europy.

 


Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl