Wiadomości
"To zdjęcie z 3 maja" - informuje portal Gdańsk Strefa Prestiżu, który zwrócił uwagę na brak polskich flag. Fot. Gdańsk Strefa Prestiżu

wtorek,

07 maja 2019

13:59

W Gdańsku 3 maja wywieszono flagi unijne zamiast polskich? Urzędnicy odpowiadają

Gdańscy urzędnicy odnoszą się do zarzutów jakoby w święto Konstytucji 3 Maja na Alei Zwycięstwa nie było flag narodowych. Takie oskarżenia pojawiły się na kilku portalach. Urzędnicy podkreślają, że 3 maja flagi zaczęły być zdejmowane.

W rozmowie z Radiem Gdańsk przedstawiciel Urzędu Miejskiego zaprzecza, jakoby flag biało-czerwonych nie było na słupach wzdłuż Alei Zwycięstwa w dniu 3 maja. 


Na kilku portalach pojawiły się jednak zdjęcia słupów, na których tego dnia wisiały wyłącznie flagi unijne. Do publikacji odniósł się przedstawiciel biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Twierdzenie, że 3 maja wisiały w Gdańsku wyłącznie flagi Unii Europejskiej, jest sporym nadużyciem. Niewielka ich część mogła pojawić się dopiero w piątkowy wieczór. To właśnie wtedy, czyli 3 maja w godzinach wieczornych, rozpoczęto rozwieszanie flag UE w Gdańsku - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego.

Jako dowód urzędnik załącza zrzuty z miejskiego monitoringu.

3.05 - Zwycięstwa - Hallera
3.05 - Zwycięstwa - Traugutta

Poniżej całej oświadczenie Urzędu Miejskiego:

Szanowni Państwo,

chciałbym poinformować, że flagi w trakcie świąt majowych były rozwieszane według harmonogramu, który dołączam do wiadomości. Harmonogram ten zakładał, że wzdłuż gdańskich ulic, 2 i 3 maja będą wisieć flagi narodowe, natomiast 4 maja miały pojawić się flagi UE. Dokładnie tak się stało. W dniu 2 maja ( Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej) oraz 3 maja ( Święto Konstytucji 3 Maja) wywieszone były wyłącznie flagi narodowe. Dodatkowo przez całą majówkę, czyli od 1 do 3 maja biało-czerwonymi flagami przystrojone były wszystkie kursujące w Gdańsku autobusy i tramwaje. Ponadto 2 maja kilka obiektów inżynierskich i pomników było podświetlonych na barwy narodowe. Były to : Wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej, Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki; „Żółty most" – Jana z Kolna – Aleja Zwycięstwa; Pomnik Poległych Stoczniowców; Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu. Stałe biało - czerwone podświetlenie od ubiegłego roku mają też 2 gdańskie pomniki: Pomnik „Tym, co za Polskość Gdańska"; Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego we Wrzeszczu.

Twierdzenie, że 3 maja wisiały w Gdańsku wyłącznie flagi UE jest sporym nadużyciem. Niewielka ich część mogła pojawić się dopiero w piątkowy wieczór. To właśnie wtedy, czyli 3 maja w godzinach wieczornych rozpoczęto rozwieszanie flag UE w Gdańsku.

Fakt, że 2 i 3 maja w całym Gdańsku wywieszone były flagi narodowe potwierdzają zrzuty z miejskiego monitoringu, które pozwalam sobie załączyć.

Z wyrazami szacunku Jędrzej Sieliwończyk


Rafał Mrowicki