Wiadomości
Rozpoczęła się kampania edukacyjna "Łączy nas SPORT" Fot. Zrzut ekranu

niedziela,

05 maja 2019

11:00

Rozpoczyna się wyjątkowa kampania "Łączy nas sport". "Chcemy łamać stereotypy związane z odbiorem osób niepełnosprawnych"

Na początek film, potem warsztaty i konferencja. Rozpoczęła się kampania edukacyjna "Łączy nas sport". To wspólna akcja UKS Ada Judo Fun oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną KOŁO w Gdańsku.
- Chcemy, by kampania miała bardzo pozytywny przekaz. Chcemy mówić o łamaniu stereotypów związanych z odbiorem osób niepełnosprawnych. Zależy nam też na tym, by pokazać niepełnosprawnych w ciekawy sposób. Sport jest do tego świetnym narzędziem, bo obowiązują w nim czytelne zasady - mówi Adriana Dadci-Smoliniec, inicjatorka kampanii, mama dzieci z niepełnosprawnością i trenerka. Pracując z młodzieżą, również niepełnosprawną, dostrzega, jak wiele ograniczeń wiążę się już z samym pojęciem niepełnosprawności. - To bardzo ogranicza, a wcale nie musi się tak dziać – przekonuje trenerka.

SPORT JAKO WALKA Z OGRANICZENIAMI

Kampania "Łączy nas sport" ma przypomnieć, że - zgodnie z zapisami Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych - niepełnosprawni mają prawo uczestniczyć w każdym obszarze życia społecznego na takich samych prawach, jak osoby pełnosprawne. Sport ma wyjątkowe znaczenie w życiu osób z niepełnosprawnością. Czynnie uprawiany nie tylko pozytywnie wpływa na ciało, poprawia kondycję, ale przede wszystkim wspomaga i zastępuje zajęcia rehabilitacyjne, uczy walki z ograniczeniami, uspołecznia, daje radość i kształtuje postawy wytrwałości i cierpliwości.
 
FILM PROMUJĄCY AKCJĘ


Początek kampanii 5 maja to Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na otwarcie akcji swoją premierę w mediach społecznościowych ma film promujący całe przedsięwzięcie. 18 maja z kolei planowane są warsztaty dla miłośników sportu, nauczycieli i terapeutów. We wrześniu odbędzie się konferencja poświęcona roli sportu w życiu osób przeżywających trudności.

 

Aleksandra Nietopiel/pOr