Wiadomości
Centrum wydarzeń była nowo otwarta Przystań Cesarska fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

sobota,

27 kwietnia 2019

18:19

Zwiedzanie z przewodnikiem i nowy punkt widokowy. Wodne Otwarcie Sezonu w Stoczni Cesarskiej [ZDJĘCIA]

Między innymi most pontonowy, budynek Dyrekcji, Remizę i Drogę do Wolności można było zwiedzić podczas spacerów z przewodnikiem po Stoczni Cesarskiej. Wycieczki były jednym z elementów Wodnego Otwarcia Sezonu, które w sobotę odbyło się w przestrzeni gdańskiej stoczni.

Jak mówi Kajetan Olejko z Morskiej Fundacji Historycznej, zwiedzającym pokazywane były najciekawsze miejsca. - Chodzimy po terenie, który przez 170 lat był niedostępny. Dopiero w zeszłym roku to miejsce zostało otwarte i wytyczono nowy szlak Stoczni Cesarskiej. Opowiadamy o ludziach, którzy tutaj pracowali, o systemie produkcji statków oraz o przyszłości Młodego Miasta.

Za kilka lat na terenie Stoczni Cesarskiej powstać ma nowa dzielnica z mieszkaniami, hotelami i restauracjami, a wszystkie zabytkowe budynki hal stoczniowych zostaną odrestaurowane i dostaną nowe funkcje.

NOWY PUNKT WIDOKOWY

W sobotę po raz pierwszy uruchomiono też punkt widokowy Żuraw M3, który cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających. - Mamy nadzieję, że ta atrakcja na stałe wpisze się w krajobraz Trójmiasta. Od 1 maja wejścia na punkt będą biletowane w cenie 10 zł. W jednej turze wejść na górę może wejść 15 osób, wycieczka trwa około 20 minut. Z góry widać krajobraz w wymiarze 360 stopni. Dostrzeżemy między innymi falowiec w Nowym Porcie, Bazylikę Mariacką, Biskupią Górkę czy stadion - mówi Dominik Kwiatkowski z fundacji Społecznie Bezpieczni, która jest operatorem żurawia.

Atrakcjami podczas sobotniego Wodnego Otwarcia Sezonu były też spływy kajakami, rejsy galarami i rejsy jachtem na Zatokę Gdańską.

Dominika Raszkiewicz


Zobacz Galerię