Wiadomości
Wiadukt kolejowy w Bytowie słynie z tego, że nigdy nie przejechał po nim pociąg Fot. Ryszard Sylka

sobota,

20 kwietnia 2019

10:49

Popadał w ruinę, groził zawaleniem. Po remoncie zabytkowy wiadukt w Bytowie jest nie do poznania

Zakończył się remont jednego z najbardziej znanych zabytków Bytowa - XIX-wiecznego, ceglanego wiaduktu kolejowego nad rzeką Borują. Prace kosztowały prawie 4 miliony złotych. Most od lat popadał w ruinę i groził zawaleniem.

Most ze względu na zły stan techniczny był częściowo wyłączony z użytkowania. Bytów na odrestaurowanie przeprawy pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego 3,2 mln złotych.


MOST NIE DLA SAMOCHODÓW

Po remoncie most będzie miał funkcje estetyczną i użytkową. Zostanie udostępniony mieszkańcom do komunikacji pieszo-rowerowej. - Ponadto, mieszkańcy osiedla Stary Dworzec będą mogli poruszać się po nim w przyzwoitych warunkach. Bardzo szybko dociera się mostem do centrum miasta. Natomiast zakazany będzie całkowicie transport samochodowy - mówił Radiu Gdańsk Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

Most został wyremontowany i zyskał nowe oświetlenie.

NIE PRZEJECHAŁ PO NIM ŻADEN POCIĄG?

Pochodzący z 1884 roku wiadukt kolejowy w Bytowie słynie z tego, że nigdy nie przejechał po nim pociąg. Inne źródła historyczne mówią, że był eksploatowany nawet przez trzydzieści lat, a po modernizacji linii kolejowej, po prostu przestał być potrzebny.

Bytów remont starego wiaduktu kolejowego realizował w jednym projekcie z renowacją poniemieckich cmentarzy na terenie parków przy ulicy Nad Borują oraz poprawą oświetlenia na średniowiecznym zamku.

 Paweł Drożdż/jr