Wiadomości
Okręty NATO w Gdyni Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

piątek,

19 kwietnia 2019

17:16

Sześć jednostek NATO wpłynęło do Gdyni, będzie można je zwiedzać [ZDJĘCIA]

Sześć okrętów Stałego Zespołu NATO wpłynęło dzisiaj do Gdyni. To amerykański niszczyciel, niemiecki okręt zaopatrzenia i cztery fregaty: hiszpańska, turecka, brytyjska i polska.

 

Cechą charakterystyczną stałego zespołu, który w Gdyni będzie stacjonował w czasie świąt wielkanocnych, jest gotowość do natychmiastowej reakcji.

- Siły szybkiego reagowania to okręty przygotowane do natychmiastowego reagowania w każdych warunkach wojennych. Jeśli gdzieś wybuchnie konflikt są gotowe by się tam błyskawicznie udać. Mogą także np. w czasie kryzysu humanitarnego zapewniać osłonę ewakuującym się cywilom lub eskortować dostawy żywności - mówi Michał Szafran z portalu wiek dwudziesty.pl - jeden z pasjonatów Marynarki Wojennej, którzy pojawili się dziś w gdyńskim porcie.

W dniach 20-21 kwietnia wybrane jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania według harmonogramu:

USS Gravely – sobota 20 kwietnia w godzinach 1300-1500 – przy nabrzeżu Francuskim;

TCG Gokova – niedziele 21 kwietnia w godzinach 1100-1400 – przy nabrzeżu Francuskim;

HMS Westminster – sobota 20 kwietnia w godzinach 1100-1400 – przy nabrzeżu Bułgarskim.

NISZCZYCIELE I FREGATY


Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT. W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku.

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. 

W STAŁEJ GOTOWOŚCI

Zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania na morzu okręty są zdolne do monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek, prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludności. Mogą także stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

 

Hiszpański ESPS Almirante Juan De Borbon wpływa do portu #wGdyni. W sumie zacumuje 6⃣okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO. Zwiedzanie:
USS Gravely-20.04/13:00-15:00/nab. Francuskie
HMS Westminster-20.04/11:00-14:00/nab. Bułgarskie
TCG Gokova-21.04/11:00-14:00/nab. Francuskie pic.twitter.com/tOHrC2WwvH

— Gdynia (@MiastoGdynia) 19 kwietnia 2019

 

sp/jr


 

Zobacz Galerię