Wiadomości
Radni klubu Wszystko dla Gdańska. Od lewej: Katarzyna Czerniewska, Andrzej Stelmasiewicz, Beata Dunajewska i Teresa Wasilewska Fot. Maximilian Kieturakis

czwartek,

18 kwietnia 2019

15:55

Po zamieszaniu z księdzem Jankowskim będą zmiany w zasadach nadawania tytułu honorowego obywatela Gdańska? Znamy szczegóły

Radni klubu Wszystko dla Gdańska chcą zmian w zasadach nadawania osobom tytułu honorowego obywatela miasta. Ma to związek z zawirowaniami wokół sprawy księdza Henryka Jankowskiego.


Radni proponują, aby w sprawie honorowego obywatelstwa zaostrzyć wymagania - chodzi głównie o czas. - Przyjęliśmy założenie, aby nie nadawać honorowego obywatelstwa osobom, które zmarły w odległym czasie. W uchwale pojawił się wniosek, żeby o przyznanie tytułu można było występować nie później niż w ciągu 12 miesięcy od śmierci danej osoby - mówi radna Katarzyna Czerniewska.

KAPITUŁA

- Ważnym elementem przyznawania tego tytułu będzie stworzenie kapituły do spraw honorowego obywatelstwa, w której znajdą się osoby ze środowisk naukowych oraz przedstawiciele klubów radnych - tłumaczy radna Beata Dunajewska, szefowa klubu Wszystko dla Gdańska.

W kapitule, oprócz radnych, mieliby się znaleźć między innymi historycy oraz etyk. - Eksperci będą musieli przygotować opinię, która będzie uzasadnieniem do uchwały, oczywiście nie będzie wiążąca dla radnych - dodaje radna.

ODBIERANIE HONOROWEGO OBYWATELSTWA

- Bardzo mi zależy na tym, żeby w uchwale znalazł się zapis, że tytuł nie może przysługiwać osobom skazanym prawomocnym wyrokiem, związanym z aparatem represji PRL oraz osobom, które w jawny sposób łamią zasady współżycia społecznego, chodzi o rasizm, "hejt" i homofobię. Utrzymujemy zasady, że może to być obywatel Polski, osoba mieszkająca za granicą, ale też grupa osób - wylicza nasza rozmówczyni.

Przypadek, w którym grupa osób razem otrzymała tytuł honorowego obywatela Gdańska miał już miejsce. Przyznano je wtedy sygnatariuszom porozumień sierpniowych. Wśród nich był właśnie ksiądz Henryk Jankowski.

- W tej uchwale znajdą się też zasady odbierania honorowego obywatelstwa. Do tej pory mieliśmy do czynienia z jednym precedensem. Za każdym razem będzie potrzebna opinia kapituły. Te procedury się przedłużą, żeby radni mogli uspokoić emocje, ale też żeby mieszkańcy mogli ocenić, czy ktoś zasługuje, czy nie zasługuje na honorowe obywatelstwo. Wierzę, że uda nam się osiągnąć konsensus - dodaje radna Beata Dunajewska.

DOBRY KIERUNEK

- Klub Wszystko dla Gdańska zaprezentował założenia do uchwały. Uważam, że ten kierunek jest dobry. Powinniśmy uszczegółowić założenia obowiązującej uchwały. Pomysł kapituły jest rozwiązaniem godnym uwagi. Sam kierunek uważam za dobry - mówi Cezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński na razie nie chce komentować projektu uchwały dopóki do niego nie wpłynie.

1000 MIESZKAŃCÓW

Według projektu uchwały radnych klubu Wszystko dla Gdańska z inicjatywą nadania honorowego obywatelstwa będą mogli wystąpić prezydent miasta, przewodniczący rady miasta, kluby radnych, grupa radnych, grupa minimum 1000 mieszkańców, Gdańska Rada Pożytku Publicznego, organizacje pozarządowe mające w swoim statucie działalność historyczną i obywatelską, Rada Seniorów i Młodzieżowa Rada Miasta.

Rafał Mrowicki/mmt