Wiadomości
Dojazd do skrzyżowania al. Havla z al. Armii Krajowej Fot. Google Street View

czwartek,

18 kwietnia 2019

12:13

Przyspieszy aleję Havla o 300 aut na godzinę. Dodatkowy prawoskręt ma powstać w przyszłym roku

Urzędnicy z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosili przetarg na projekt dodatkowego pasa do skrętu w prawo z alei Havla, na Armii Krajowej w kierunku centrum. Rozwiązanie to o 25 proc. zwiększy przepustowość skrzyżowania, a przez to ułatwi kierowcom jadącym z południowych dzielnic Gdańska szybsze włączenie się do ruchu.


Inwestycja jest elementem budżetu obywatelskiego. Budowa przewidziana jest na przyszły rok.

POMOŻE ZMIANA PRZEPISÓW

Jak mówi Tomasz Wawrzonek, wicedyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, zmiany możliwe są po części dzięki nowym przepisom, które pozwalają zwęzić szerokość pasa z dotychczasowych 3,5 do 3 metrów. W praktyce zmiany infrastruktury będą symboliczne i ograniczą się do niewielkiego poszerzenia i oznakowania, bez przebudowy sieci podziemnych.

SZYBSZE ROZŁADOWANIE SZCZYTU KOMUNIKACYJNEGO

Droga w porannym szczycie jest w stanie przepuścić 1200 aut na godzinę. Po zmianie będzie ich około 1500. Tomasz Wawrzonek zastrzega jednak, że potrzeby w tym miejscu są większe. Zmiany będą odczuwalne przede wszystkim poprzez skrócenie godzin szczytu, bo potok aut będzie szybciej rozładowywany.

Pięć lat temu na tym skrzyżowaniu, na wniosek kierowców drogowcy dobudowali dodatkowy lewoskręt przy wyjeździe z Havla do Obwodnicy Trójmiasta.

 

Sebastian Kwiatkowski/mrud