Wiadomości
Rozdanie Nagród im. Macieja Płażyńskiego w Gdyni, 20.04.2013 rok. Fot. Agencja KFP/Andrzej J. Gojke

czwartek,

18 kwietnia 2019

07:17

Znamy laureatów tegorocznej nagrody im. Macieja Płażyńskiego. To dziennikarze z pięciu różnych krajów

Dziennikarze m.in. z Hiszpanii, Polski czy Wielkiej Brytanii zostali tegorocznymi laureatami nagrody im. Macieja Płażyńskiego. To Ilona Lewandowska z "Kuriera Wileńskiego", Ignacio Temino Martinez z Hiszpańskiej Agencji Prasowej EFE oraz Agnieszka Burton publikująca w "Dużym Formacie". Jury konkursowe uhonorowało także redakcje Polskiego Radia Londyn, tygodnika Cooltura i portalu cooltura24.co.uk.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy, publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny, publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Laureatką w kategorii dziennikarz medium polonijnego została Ilona Lewandowska z "Kuriera Wileńskiego". Jury doceniło autorkę za odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach. Jurorzy zdecydowali, że za rzetelne i wyważone publikacje o wydarzeniach w Polsce w mediach hiszpańskojęzycznych nagrodę otrzyma Ignacio Temino Martinez z Hiszpańskiej Agencji Prasowej EFE.

Natomiast w kategorii dziennikarz krajowy, publikujący na tematy polonijne, nagrodę jurorzy przyznali Agnieszce Burton za publikację pt. "Wnuczek tylko na tablecie" w "Dużym Formacie". Jest to - jak określono - "pełna emocji opowieść o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach".

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura, cooltura24.co.uk). Jury doceniło stworzenie profesjonalnej i prężnej grupy medialnej, służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Wyróżnienie w tej kategorii przyznało redakcji czasopisma tureckiej Polonii "Lehistan Sokagi". Czasopismo otrzyma je za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłków podejmowanych na rzecz wzajemnego zrozumienia.

GALA W CZERWCU

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów było zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

W każdej z trzech kategorii dziennikarskich laureaci otrzymują statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. Natomiast nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka. Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 czerwca w Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
IAR/mk