Wiadomości
Pod czujnym okiem Katarzyny Michałowskiej uczniowie uczyli się tajników dziennikarstwa fot. Radio Gdańsk/Dominika Raszkiewicz

środa,

17 kwietnia 2019

09:44

Finaliści Olimpiady Solidarności z wizytą w Gdańsku. Tu przygotowują się do wielkiego finału

48 finalistów Olimpiady Solidarności w Gdańsku przygotowuje się do ostatniego etapu rywalizacji. Z każdego województwa na trzydniową wizytę studyjną przyjechało troje najlepszych uczestników.
Głównym elementem wizyty studyjnej oprócz zwiedzania miasta są warsztaty. - Pierwsze zajęcia mieliśmy z filmowania, gdzie nauczyliśmy się obsługiwać kamerę i montować. Drugie były z dziennikarstwa, gdzie pani redaktor opowiadała nam o swojej pracy. Trzecie to warsztaty z kreatywności, a ostatnie z wystąpień publicznych - opowiada Jakub Danielewski, uczestnik z województwa dolnośląskiego.

UMIEJĘTNOŚCI PRZYDATNE W FINALE

W ostatnim etapie Olimpiady Solidarności, który odbędzie się w czerwcu, uczniowie zaprezentują zrealizowane przez siebie filmy o tematyce historycznej. - W finale licealiści wystąpią jako trzyosobowa drużyna wojewódzka. Muszą stworzyć film, a potem razem odpowiedzieć na szereg pytań, dotyczących obrazu. Warsztaty podczas wizyty studyjnej mają właśnie przygotować do obrony tej pracy - wyjaśnia Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, która organizuje konkurs.

- Młodzież zachęcam do tego, by patrzyli na źródła, zaglądali na fotografie historyczne i używali krytycznego myślenia. Te wszystkie dziennikarskie umiejętności są bardzo przydatne, by dobrze przygotować prezentację na finał - dodaje prowadząca warsztaty z dziennikarstwa Katarzyna Michałowska.

MOTYWUJĄCY STRES

Czy uczestnicy stresują się przed finałem? - Czasu nie zostało wcale tak dużo, jak by mogło się wydawać. Ale ten stres jest motywujący, więc myślę, że w ostatnim etapie konkursu wykorzystamy go pozytywnie - deklaruje w rozmowie z reporterką Radia Gdańsk Kinga Wielgus, finalistka z województwa świętokrzyskiego.

Na zwycięzców rywalizacji czekają stypendia, indeksy uniwersyteckie i nagrody rzeczowe. Radio Gdańsk jest patronem medialnym konkursu.


Dominika Raszkiewicz