Wiadomości
O szczegółach dotyczących uroczystości pogrzebowych poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Politechniki Gdańskiej. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

poniedziałek,

15 kwietnia 2019

17:37

W środę pogrzeb prof. Jacka Namieśnika. Uroczystości na cmentarzu poprzedzi msza żałobna

W środę odbędzie się w Gdańsku pogrzeb zmarłego nagle w niedzielę w wieku 69 lat, rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika - specjalisty od chemii analitycznej i chemii środowiska. Urna z prochami zmarłego zostanie pochowana na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

O szczegółach dotyczących uroczystości pogrzebowych poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Politechniki Gdańskiej. Wyjaśniono, że pogrzeb naukowca odbędzie się w środę na gdańskim cmentarzu Srebrzysko - kondukt żałobny wyruszy spod bramy głównej cmentarza o godz. 14:00.

Pogrzeb poprzedzi msza żałobna pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia, która odbędzie się w bazylice archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie. Rozpocznie się ona o godz. 12:15.

Z kolei w środę o godz. 9:30 w auli w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej zaplanowano nadzwyczajne, otwarte posiedzenie Senatu uczelni, poświęcone pamięci rektora.

Jak poinformowało biuro prasowe PG, księgi kondolencyjne będą wystawione: we wtorek w godz. 9:00-18:00 w Sali Senatu PG, w środę w godz. 8:00-18:00 – w holu przed aulą w gmachu głównym oraz w czwartek w godz. 8:00-18:00 w Sali Senatu.

"JEDEN Z NAJBARDZIEJ AKTYWNYCH POLSKICH CHEMIKÓW"

Prof. Namieśnik został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w marcu 2016 r., a funkcję tę zaczął sprawować 1 września 2016 r. i miał ją pełnić do 2020 r. Jak informowało biuro prasowe PG, Namieśnik był "jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego".

Naukowiec kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tu w wieku 29 lat stopień doktora, a później profesora. Od 1995 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Chemii Analitycznej PG. Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe, został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu także tytuły doktora honoris causa.

Prof. Namieśnik zmarł nagle w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem.

 

PAP/mk