Wiadomości
Jeszcze w tym tygodniu kapsuła czasu i miejsce, w którym ją znaleziono ma być przebadane przez archeologów. Fot. Daniel Łakomiec

poniedziałek,

15 kwietnia 2019

16:05

Absolutnie unikatowe znalezisko w Tczewie. Podczas remontu wykopano... kapsułę czasu z XIX wieku

Sensacyjne odkrycie podczas prac remontowych na Moście Tczewskim. Znaleziono kamień węgielny i kapsułę czasu z połowy XIX wieku.

- Most miał burzliwą historię. Był wysadzony w powietrze, potem odbudowywany. Każde z tych wydarzeń mogło doprowadzić do zniszczenia kamienia węgielnego i kapsuły. Tak się jednak nie stało, z czego dziś się cieszymy, bo to absolutnie unikatowe znalezisko - mówi Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa.


BYŁA BARDZO DOBRZE ZABEZPIECZONA

- Na kapsułę natrafił w poniedziałek jeden z naszych pracowników. Była umieszczona w granitowej niszy, pod nią była jeszcze pamiątkowa tablica. Całość znajdowała się w fundamencie pierwotnego przyczółka mostu, który został zniszczony podczas II wojny światowej. Puszka była bardzo dobrze zabezpieczona, jest w dobrym stanie - relacjonuje kierownik robót, Daniel Łakomiec. - Przyznam, że przyjemnie było położyć ręce na tak starym przedmiocie, który przez wiele lat nie był ruszany - dodaje.

fot daniel łakomiec 2
Kapsuła czasu była zabezpieczona w granitowej niszy. Fot. Daniel ŁakomiecWMUROWANY W POŁOWIE XIX WIEKU

Moment wmurowania kamienia węgielnego przez Fryderyka Wilhelma 27 lipca 1851 roku uwieczniono na jednej z rycin. Pruski król osobiście uczestniczył w uroczystym rozpoczęciu budowy.

 

received 1318675294952986

Źródło: Dawny Tczew

 

Miłośnicy historii miasta z Dawnego Tczewa przed rozpoczęciem prac, związanych z odbudową zniszczonego przyczółka, uprzedzili wykonawcę robót o tym, że może natrafić na wartościowe znalezisko. Nie wiedzieli jednak, gdzie dokładnie się znajduje.

- Jestem pełen uznania dla pracownika firmy remontującej most. Obsługując ciężki sprzęt wykazał się ostrożnością i w odpowiednim momencie przerwał pracę - mówi Łukasz Brządkowski. Maszyna uszkodziła co prawda kamienną tablicę, jednak nie naruszyła samej kapsuły czasu.

LICZĄ NA BOGATĄ ZAWARTOŚĆ

Kapsuła czasu to ciężka stalowa puszka o wysokości około 15 cm. Trafiła już do starostwa powiatowego w Tczewie, które zarządza mostem. Nie wiadomo jeszcze, kiedy kapsuła zostanie otwarta. - W środku mogą być monety i gazety z tamtego czasu. Może w niej być także list napisany odręcznie przez pruskiego króla lub osoby zaangażowane w budowę mostu - wylicza Brządkowski.

fot starostwo powiatowe w tczewie 1Znaleziska trafiły już do starostwa powiatowego w Tczewie. Fot. Starostwo powiatowe w Tczewie

Biorąc pod uwagę znaczenie Mostu Tczewskiego w XIX wieku, historycy liczą na bogatą zawartość pojemnika. - W tamtych czasach budowa tak dużego obiektu była wielkim wyzwaniem. To był wówczas najdłuższy most na świecie, z którego pruskie władze były dumne - dodaje Łukasz Brządkowski.

Jeszcze w tym tygodniu kapsułę i miejsce, w którym ją znaleziono, zbadają archeolodzy.

Wojciech Stobba/mkul