Wiadomości
Piecki-Migowo. Szkoła Podstawowa nr 2. Test z języka polskiego podczas zaczynającego się testu ósmioklasisty. Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

poniedziałek,

15 kwietnia 2019

15:10

Egzamin ósmoklasistów bez przeszkód i nieprawidłowości. W niektórych szkołach nauczyciele zawieszali strajk

W całym kraju blisko 377 tysięcy uczniów z prawie 13 tysięcy szkół rozpoczęło w poniedziałek trzydniowy egzamin ósmoklasistów. Na początek uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. To pierwszy taki test po reformie edukacji.
Egzamin ósmoklasistów rozpoczął się ósmego dnia ogólnopolskiego strajku nauczycieli. W niektórych miastach na Pomorzu komisje egzaminacyjne kompletowano w niedzielę.

Jak mówią nauczyciele i dyrektorzy, w części szkół komisje tworzyli często nauczyciele, którzy na czas egzaminu zawieszali strajk, ci, którzy od początku nie brali w nim udziału oraz nauczyciele z zewnątrz. Strajk zawieszali np. nauczyciele w Szkole Podstawowej numer 24 w Gdańsku, a komisje w Szkole Podstawowej numer 92 w Gdańsku utworzono z nauczycieli, którzy od początku nie strajkowali.
 
BRAK NIEPRAWIDŁOWOŚCI

Okręgowa Komisja Egzaminacyjnej w Gdańsku, która obejmuje swoim zasięgiem województwo pomorskie oraz kujawsko-pomorskie poinformowała, że nie dotarły do niej żadne sygnały, mogące świadczyć o nieprawidłowościach w przebiegu egzaminu ósmoklasisty. W województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim zgłoszono do niego ponad 45 tys. uczniów.

Dyrektor gdańskiej OKE Irena Łaguna poinformowała w poniedziałek, że do komisji nie dotarły żadne sygnały, mogące świadczyć o tym, że w którejkolwiek ze szkół z terenu jej działania egzamin nie doszedł do skutku.

Łaguna podkreśliła, że wszystkie szkoły, w których zaplanowano egzamin, odebrały zestawy egzaminacyjne. Dyrektor poinformowała też, że komisja nie odebrała żadnych informacji o ewentualnych kłopotach czy nieprawidłowościach, związanych z organizacją i przebiegiem egzaminu.

Kolejna część egzaminów ósmoklasistów we wtorek. Uczniowie, kończący szkołę podstawową, napiszą egzamin z matematyki.

 

POSŁUCHAJ MATERIAŁU RAFAŁA MROWICKIEGO:


Rafał Mrowicki/PAP