Wiadomości
Na zdjęciu Alan Aleksandrowicz, nowy wiceprezydent Gdańska Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

poniedziałek,

15 kwietnia 2019

13:11

Alan Aleksandrowicz nowym wiceprezydentem Gdańska. "Wie, czego oczekują przedsiębiorcy i inwestorzy, bo tym się zajmował przez ostatnie lata"

Alan Aleksandrowicz przyniesie do naszego składu przede wszystkim spojrzenie kogoś, kto zna się na procedurach urzędowych i przepisach prawa. Wie także, czego oczekują przedsiębiorcy i inwestorzy, bo tym się zajmował przez ostatnie lata – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podkreśliła, że nowy wiceprezydent obejmie obowiązki, które ona sama pełniła wcześniej jako zastępca prezydenta Gdańska.

"GDAŃSK BYŁ CAŁY CZAS GŁĘBOKO W SERCU"

Sam Alan Aleksandrowicz przyznaje, że był zaskoczony propozycją objęcia funkcji wiceprezydenta. – Nie planowałem takiej zmiany w moim życiu, było to zaskoczenie i stres. Następnego dnia obudziłem się o piątej rano i w głowie miałem bardzo dużo myśli, ale podjąłem decyzję, by dołączyć do zespołu. Dlaczego tak? Bo to układa mi się w logiczną całość, jeśli spojrzeć na moje całe życie zawodowe. Z wykształcenia jestem prawnikiem, ale całe życie związany byłem z samorządem, z Gdańskiem. Zaczynałem w sejmiku, jeszcze wtedy województwa gdańskiego. W urzędzie byłem w 1997, 1999 i 2003 roku. Ostanie dziesięć lat spędziłem pracując w spółce miejskiej. Ten Gdańsk cały czas był głęboko w sercu. To konsekwencja decyzji podjętych wcześniej - mówi Alan Aleksandrowicz.

INWESTYCJE MIEJSKIE

Jako wiceprezydent Alan Aleksandrowicz skupi się przede wszystkim na inwestycjach miejskich – bezpiecznej realizacji projektów już rozpoczętych bądź tych w ostatnim etapie przygotowań. Chodzi przede wszystkim o projekty finansowane z perspektywy unijnej 2014-2020. Kolejnym wyzwaniem będzie przygotowanie się do kolejnej perspektywy 2021-2027.

Alan Aleksandrowicz jest z wykształcenia prawnikiem. Funkcję prezesa zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA) pełni od 2009 roku.

Był m.in. naczelnikiem oraz wicedyrektorem Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, a także wicedyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W latach 1999-2003 pełnił funkcję wicekonsula Konsulatu Generalnego RP w Chicago, gdzie kierował działem prawnym.
Swoją karierę zawodową zaczynał w 1994 r. w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego pracując w Ośrodku Doradztwa i Ekspertyz wspomagającym władze gmin w sprawach prawnych głównie związanych z procesami komunalizacji oraz w sprawach z zakresu kontaktów międzynarodowych.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz studia podyplomowe w Centrum Integracji Europejskiej i na Wydziale Zarządzania UG. Jest współtwórcą oraz absolwentem Amerykańskiej Szkoły Prawa – wspólnej inicjatywy Wydziału Prawa i Administracji UG oraz IIT Chicago-Kent College of Law.

Jest członkiem rad nadzorczych Gdańskich Usług Komunalnych Sp. z o.o. i Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości (Starter) oraz wiceprzewodniczącym zarządu stowarzyszenie Pomorskie w Chinach.

 

Aleksandra Nietopiel/pOr