Wiadomości
Zamknięty obecnie fragment ul. Jabłoniowej, prowadzący do al. Armii Krajowej Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

poniedziałek,

15 kwietnia 2019

12:51

Żądają rezygnacji z remontu Jabłoniowej. Od 22 kwietnia zamknięty ma być kolejny odcinek

Rezygnacji z planów dalszego ograniczania przejazdu ulicą Jabłoniową domagają się od drogowców radni gdańskiej dzielnicy Jasień. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił właśnie, że od przyszłego tygodnia droga na wysokości ul. Przywidzkiej będzie jednokierunkowa, tylko w stronę centrum. - To nie do zaakceptowania - grzmią radni.
W komunikacie GZDiZ czytamy o robotach "związanych z przebudową odcinka ul. Jabłoniowej o długości ok. 110 metrów między ulicami Przywidzką a Oliwkową. Prace polegać będą na wykonaniu poszerzenia jezdni, budowie zjazdu na teren inwestycji centrum logistycznego, przebudowie nawierzchni jezdni na całej szerokości oraz budowie nowego chodnika. Dodatkowo wykonane zostaną oświetlenie, kanalizacja deszczowa oraz przebudowane zostaną sieci wodociągowe i teletechniczne".
 
Od 22 kwietnia przejazd wspomnianym odcinkiem będzie możliwy tylko w jednym kierunku - do centrum Gdańska. Do obwodnicy tą drogą się nie dostaniemy. 

ZLIKWIDOWANA ALTERNATYWA

Ponad tydzień temu zamknięto skrzyżowanie alei Armii Krajowej z ulicą Jabłoniową, skazując kierowców na gigantyczne korki. Codziennie zatyka się przez to objazd przez Warszawską. Wielu ucieka też na Armii Krajowej przez obwodnicę i węzeł Karczemki.
Teraz przejazd właśnie tą drogą będzie niemożliwy. Radni żądają przełożenia prac do czasu otwarcia wjazdu na trasę WZ.

RADNI MÓWIĄ O SKANDALU

Jak napisał w liście do drogowców Tomasz Torcz, przewodniczący Rady Dzielnicy Jasień, zamykanie drogi równocześnie z dojazdem do alei Armii Krajowej jest skandaliczne.

- GZDiZ przedkłada interes inwestora nad jakość życia kilkunastu tysięcy mieszkańców Gdańska, którzy już w tej chwili mają ogromny problem z wyjazdem z osiedli - uważa Torcz.

GZDIZ WYJAŚNIA

- Prace i tak na miarę możliwości przesunęliśmy - tłumaczy Miejski Inżynier Ruchu w Gdańsku Tomasz Wawrzonek.

Jak mówi, roboty w tym miejscu są efektem umowy z prywatnym inwestorem, który zobowiązał się między innymi wybudować bezpieczne skręty, wyremontować jezdnię oraz chodnik i oświetlenie. Drogowcy świadomie przesunęli ja na czas mniejszego ruchu w czasie świąt i weekendu majowego. Jak mówią, więcej nie mogą już zrobić.

PONAD MIESIĄC UTRUDNIEŃ

Utrudnienia na ul. Jabłoniowej zaczną się 22 kwietnia i potrwają do 26 maja. Co najmniej do tego czasu niemożliwy będzie dojazd od ulicy Jabłoniowej do trasy WZ.


Sebastian Kwiatkowski/mrud