Wiadomości
"Będzie lepsza nawierzchnia i parkingi dla rowerzystów". Fot. Fotobank.PL/UMS

niedziela,

14 kwietnia 2019

18:53

Uwaga rowerzysto, w Sopocie objazd! Rozpoczyna się modernizacja nadmorskiej ścieżki rowerowej [TRASA OBJAZDU]

Utrudnienia dla rowerzystów w Sopocie. Od strony Jelitkowa rozpoczyna się remont ścieżki rowerowej przy nadmorskich alejkach. Przebudowa pierwszego odcinka trasy potrwa do 15 czerwca. Dla rowerzystów przewidziany jest objazd.
Z uwagi na modernizację ścieżki rowerowej w Sopocie, rowerzyści jadący z Gdańska powinni na wysokości Jelitkowa skręcić w ulicę Bitwy pod Płowcami i nią dojechać do Sopotu - trasa objazdu na załączonej mapce (kolor zielony). Prace związane są z dostosowywaniem sopockiej ścieżki do standardów szlaku rowerowego R10, który połączy państwa basenu Morza Bałtyckiego.


"WARTO POCZEKAĆ"

- Droga rowerowa w tej części miasta była chyba jedną z pierwszych, a być może pierwszą po naszej stronie Bałtyku. Wymaga jednak teraz dostosowania do standardów, jakich dziś potrzebują rowerzyści. Przepraszamy wszystkich użytkowników alejki nadmorskiej za utrudnienia, ale zapewniamy, że warto czekać na finał tej inwestycji - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Przed wakacjami, do 15 czerwca, zostaną przebudowane dwa odcinki na trasie od granicy z Gdańskiem do ul. Chopina. Przebudowa pozostałych, od ul. Chopina do molo, oraz od hotelu Sopot Marriott Resort & Spa do ul. Na Wydmach ruszy po wakacjach.

LEPSZA NAWIERZCHNIA

W trakcie remontu droga będzie poszerzona, na tyle, na ile pozwolą na to rosnące tam drzewa. Trasa zyska też nową, gładką (niefazowaną) nawierzchnię. W ramach inwestycji wykonane zostaną trzy miejsca wypoczynkowe dla rowerzystów, mieszczące w sumie 80 rowerów, z ławkami i śmietnikami.

- Pierwsze, największe z miejsc, dla 40 rowerów, powstanie między wejściem na plażę nr 23 a arkadami molo. Będzie to elegancki drewniany podest nad wydmami. Pozostałe, nieco mniejsze, zlokalizowane będą przy budynku MOSIR-u i na końcu ulicy Hestii. Będą to miejsca, w których będzie można zjeść i odpocząć, a potem ruszyć w dalszą podróż - mówi Marcin Skwierawski.

SZLAK ROWEROWY R-10

Trasa rowerowa R-10 to międzynarodowy szlak sieci Euro Velo, biegnący przez terytoria państw basenu Morza Bałtyckiego i łączący najważniejsze nadmorskie miasta. Łączna długość to 8539 km. Polski odcinek trasy, o długości 588 km, przebiega przez województwa zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Do Sopotu należy 5,5 km fragment tej międzynarodowej trasy. W ramach pierwszego etapu prac, na początku roku 2018, wyremontowany został odcinek wzdłuż al. Mamuszki. Całkowity koszt przebudowy i oznakowania na sopockim odcinku R-10 to 9,6 mln złotych.


POMORSKIE TRASY ROWEROWE

Prace są elementem projektu "Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9 – odcinek Sopot" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


mapa objazdu


Piotr Puchalski