Wiadomości
Profesor Jacek Namieśnik był specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

niedziela,

14 kwietnia 2019

14:00

Nie żyje profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej

Profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, zmarł w niedzielę w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy związane z sercem. Miał 69 lat.

Urodził się w Mogilnie. Od czasów studiów związany był z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Był specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska, autorem około tysiąca prac, opublikowanych w międzynarodowych czasopismach. Miał na swoim koncie dziesięć przyznanych patentów, w tym jeden europejski.

Profesor Jacek Namieśnik otrzymał wiele wyróżnień. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie. W 2017 otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wkład w nowe rozwiązania w zakresie analityki środowiskowej, żywności i medycznej.

js/mk