Wiadomości
Na zdjęciu uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz ich goście z Włoch, Turcji i Hong Kongu. Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska

niedziela,

14 kwietnia 2019

12:30

Edukacja międzykulturowa. Organizacja AFS szuka rodzin gotowych przyjąć ucznia z innej części świata

To szansa na wyjazd, poznanie świata i kultur. Wolontariacka organizacja AFS szuka rodzin, które ugoszczą ucznia z innego kraju. To organizacja międzynarodowa zajmująca się wymianami międzykulturowymi. Na Pomorzu jedyną szkołą, w której działa taki wolontariat, jest XIV Liceum Ogólnokształcące w Gdyni.

Do tej pory szkołę odwiedzili uczniowie z kilkunastu krajów. - Teraz mamy kolegę z Turcji, Włoch i koleżankę z Hong Kongu. Są też ludzie z Argentyny, Indonezji, Stanów Zjednoczonych, Filipin i Malezji. To jest każdy zakątek świata. W naszej organizacji głównie działa język angielski. Trzeba się jednak czasem nauczyć podstaw innego języka, żeby się dogadać. Ja miałam taką sytuację. Musiałam nauczyć się hiszpańskiego. Tu chodzi o to, że wszyscy jesteśmy tymi młodymi ludźmi. Mimo bariery językowej jakoś się dogadujemy, czasem nie mówiąc w jednym języku - opowiada uczennica, Aleksandra Żuk.

"JAKBYŚMY BYLI RODZEŃSTWEM"

- U mnie gości Alberto z Włoch. Zostaje na rok. Najpierw byłem bardzo zmieszany, bo nie wiedziałem jak to będzie wyglądało. Martwiłem się, że się nie dogadamy. Ale wyszło dobrze. Gadamy ze sobą, wygłupiamy się, dokuczamy sobie jakbyśmy byli normalnym rodzeństwem - dodaje Paweł Bednaruk z XIV LO w Gdyni. - We Włoszech mieszkam blisko Wenecji. W Polsce jest bardzo ładne morze i dobre jedzenie - dodał Alberto z Włoch.

Głównym celem organizacji AFS jest edukacja międzykulturowa ponad wszelkimi podziałami. Wolontariat działa w ponad 80 krajach całego świata. Szczegóły dostępne są TUTAJ.


Do wzięcia udziału w programie rodzin goszczących zachęca Eren z Turcji:

 

Magdalena Manasterska/mim