Wiadomości
Wkrótce teren Stoczni Cesarskiej przejdzie dużą metamorfozę fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

sobota,

13 kwietnia 2019

13:30

Kontenerowe miasteczko w Stoczni Cesarskiej. Być może powstanie już w kolejnym sezonie letnim

Przestrzeń do pracy biurowej, konferencji czy wypoczynku. Do tego zieleń i kawiarnia. Przy żurawiu M3 w Stoczni Cesarskiej powstanie kontenerowe miasteczko.

Projekt nowego miejsca został wybrany w konkursie, a ten poprzedziły spotkania i warsztaty. Konkurs prowadzony był we współpracy z Fundacją Edukacja, Praktyka, Rozwój i Wydziałem Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Zwyciężyła wizja Magdaleny Maczan i Sylwii Skwarczyńskiej. Zamysł był taki, by kontenery z jednej strony wpisywały się w charakter i historię stoczniowych terenów, a z drugiej przyciągały młodych przedsiębiorców. W kontenerowym miasteczku znajdą miejsce przede wszystkim startupy.

HISTORIA I ZIELEŃ

- Oparłyśmy naszą koncepcję na dwóch osiach. Chciałyśmy, by było widać Europejskie Centrum Solidarności i zabytkowy budynek Sali BHP, a te osie skupiały się przy dźwigu. Ważna jest też zieleń - będą zielone dachy i ogród deszczowy. Ta zieleń podobnie jak miasteczko czy mała architektura będzie mobilna - mówi Magdalena Maczan. - Naszym celem był stworzenie miasteczka przyjaznego dla użytkowników. Dla osób, które będą tu pracować czy korzystać z co-workingu – dodaje Sylwia Skwarczyńska.


Kontenerów ma być 30, a w przyszłości będzie możliwość dostawiania kolejnych. Miejsce w miasteczku kontenerowym będzie przeznaczone dla stu osób – przynajmniej na początek. Kontenery zostały w projekcie podzielone na różne kolory, by z zewnątrz łatwo można było rozpoznać jakie są ich funkcje. W miasteczku ma też działać kawiarnia i sklep w klimacie artystycznym. Wzdłuż jednego ciągu będzie przestrzeń na ustawienie food tracków, co otworzy miasteczko na różne wydarzenia czy imprezy weekendowe.

NAJWCZEŚNIEJ ZA ROK

Po wyłonieniu zwycięskiej koncepcji kolejnym etapem będzie znalezienie firmy, która przygotuje projekt i pozwolenie na budowę. - Potem będziemy szukać partnera, który pomoże we współfinansowaniu tego zadania. W najbardziej optymistycznych założeniach pozwolenie na budowę moglibyśmy dostać do końca marca 2020 roku i przed sezonem letnim móc postawić kontenery - mówi Agnieszka Braun ze Stocznia Cesarska Development.

Kontenery, z których ma powstać miasteczko, będzie też można łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce.


Aleksandra Nietopiel/dr
 

Zobacz Galerię