Wiadomości
Posiłki za darmo dostarczą lokalne restauracje. fot. Pixabay.com

sobota,

13 kwietnia 2019

10:30

Gdańszczanie zjedzą obiady wspólnie z seniorami. Wszystko po to, by pomóc w walce z samotnością

15 seniorów i 15 wolontariuszy weźmie udział w nowym projekcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Regionalnego Centrum Wolontariatu. Program "Zjedz obiad z seniorem" prowadzony będzie między innymi w Śródmieściu, we Wrzeszczu i na Przymorzu.

Akcja pomoże seniorom w walce z samotnością. - Wolontariusz raz w tygodniu odwiedza seniora z gorącym posiłkiem i ten obiad jedzą razem. Tak naprawdę posiłek jest pretekstem do rozmowy i wspólnego bycia razem - mówi Anna Dunajska z gdańskiego MOPR. - Chodzi nam o to, by łączyć pokolenia i dać taki wyraźny sygnał, że w Gdańsku jest wiele osób samotnych i starszych, które nie zawsze mają możliwość kontaktu ze znajomymi czy sąsiadami. Dlatego przyjście takiego wolontariusza jest dla nich kluczową sprawą - dodaje Sylwia Ressel z MOPR.
 
DOBRANE PARY

Jak dodają koordynatorki, uczestnicy zostali dobrani w pary na zasadzie podobieństw. - Staramy się ich dopasować zainteresowaniami, by mieli o czym porozmawiać. Istotne było też miejsce zamieszkania, bo chcemy by oddziaływanie było lokalne. Kiedy wolontariusz mieszka w tej samej dzielnicy łatwiej jest mu regularnie odwiedzać seniora - wyjaśnia Marta Kurek z Regionalnego Centrum Wolontariatu. - Mamy na przykład panią, która kocha architekturę i wolontariuszkę - studentkę architektury. To gotowa para, więc mamy nadzieję, że tu zaiskrzy i tu może się zrodzić przyjaźń - cieszy się Sylwia Ressel.
 
TRZECI UCZESTNIK AKCJI

W projekcie biorą udział również lokalne restauracje, które bezpłatnie przekazują posiłki dla uczestników. - Kierowaliśmy się tym, żeby to nie były fastfoody, ponieważ seniorzy raczej nie jedzą burgerów. Chcemy, żeby to były normalne obiady - zauważa Marta Kurek. - Zgłosiło się do nas już 8 restauracji, ale cały czas poszukujemy ich więcej - mówi. Jak dodaje, restauracje, które chciałyby wziąć udział w projekcie mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Program rozpoczął się w kwietniu i potrwa do końca czerwca. Po przerwie wakacyjnej planowana jest kolejna edycja w innych dzielnicach miasta.

Dominika Raszkiewicz