Wiadomości
Widok z głównego miasta na wieże kościoła św. Jana. Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

niedziela,

14 kwietnia 2019

15:32

Już niedługo w Kościele św. Jana zobaczymy to, co widzieli XVII i XVIII-wieczni gdańszczanie

Kościół świętego Jana w Gdańsku odzyskuje część dawnego wyposażenia. Podziwiać można zrekonstruowaną XVII-wieczną emporę południową, trwa też rekonstrukcja organów XVIII-wiecznych bocznych.

Jak wyjaśnia Iwona Berent z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, empora południowa została złożona z zabytkowych zachowanych elementów. Te zostały ewakuowane podczas II wojny światowej, a następnie przeleżały kilkadziesiąt lat w magazynach. Od 2017 roku trwała ich konserwacja. Obecnie elementy zostały już zainstalowane i można je podziwiać. Dekoracja jest wyjątkowo bogata. To 31 rzeźb proroków, ewangelistów, postaci staro- i nowotestamentowych, 26 obrazów i 60 konsolek.

PIERWSZE KONCERTY ORGANOWE POD KONIEC ROKU?

Poza emporą, w kościele odbudowywane są XVIII-wieczne organy. - Sam instrument nie został zachowany, gdyż niemieccy konserwatorzy stwierdzili, że jego wartość nie jest dostatecznie wysoka - kontynuuje Iwona Berent. Zachowany został natomiast prospekt organów, wykonany przez Heinricha Meisnera. Ten jest montowany przez belgijskich organmistrzów. Później, na podstawie zachowanych źródeł, zostanie zrekonstruowany instrument. Następnie dojdzie do trzymiesięcznej intonacji i z dużym prawdopodobieństwem pierwsze koncerty organowe w kościele świętego Jana usłyszymy pod koniec roku.

 

jan1Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski


TRWAJĄ PRACE PRZY OŁTARZU

Poza organami i emporą prace trwają także przy ołtarzu głównym. Ten element nie będzie rozbudowany, odkryto jednak pozostałości złoceń i polichromii, które obecnie odtwarzają konserwatorzy. Niebawem będziemy mogli podziwiać odtwarzane obiekty w takim stanie, w jakim widzieli je XVII i XVIII-wieczni gdańszczanie.

 

57129660 2219303651459020 1988244789153234944 o

Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski 

 

Prowadzone prace odbywają się w związku z II etapem renowacji Kościoła św. Jana. Ten obejmuje, między innymi, dokończenie prac konserwatorskich i adaptacyjnych w środku i na zewnątrz świątyni, przywrócenie zabytkowego wyposażenia kościoła.

 

jan 2Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski

 

Daniel Wojciechowski/mim