Wiadomości
"Siedow" miał w Polsce uzupełnić zapasy. Fot. Anna Bobrowska / KFP

piątek,

12 kwietnia 2019

18:40

Największy żaglowiec szkolny świata nie zacumuje w Gdyni. Na decyzję premiera miała wpływ sytuacja na Ukrainie

Rosyjski żaglowiec szkolny "Siedow" nie dostał zgody na wpłynięcie na polskie wody terytorialne i wejście do portu w Gdyni. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wpuszczenie rosyjskiego żaglowca na wody terytorialne Polski byłoby sprzeczne z polityką poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i nieuznawania aneksji Krymu.

POWODEM ANEKSJA KRYMU

Wczoraj identyczną decyzję podjął również estoński MSZ. Powodem takiego stanowiska jest to, że na pokładzie żaglowca znajdują się kursanci z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego z okupowanego Krymu. A Estonia, podobnie jak Polska, aneksji Krymu nie uznaje. Ambasada Rosyjska w Tallinie decyzję władz Estonii określiła jako "nieprzyjacielski akt".

ŻAGLOWIEC JUŻ CZEKAŁ NA WPŁYNIĘCIE

"Siedow" zamierzał w gdyńskim porcie uzupełnić zapasy paliwa, żywności i wody. Największy żaglowiec świata stał u granicy polskich wód terytorialnych na wysokości Władysławowa. Przed godziną 17 "Siedow" podniósł kotwicę i obrał kurs na wschód. Żaglowiec płynie wzdłuż granicy polskich wód terytorialnych.

Marcin Lange/pb