Wiadomości
Zabytkowy parowóz na stacji Pruszcz Gdański dzień wcześniej. Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

niedziela,

14 kwietnia 2019

10:39

66-letni parowóz dotarł na stację w Kokoszkach. To była gratka nie tylko dla miłośników kolei

Ci, którym poranne wstawanie w niedzielę nie było straszne, mogli podziwiać retro pociąg na stacji w Kokoszkach. Skład był ciągnięty przez 66-letni parowóz, za którym jechały stylizowane na lata 70. wagony.

Pociąg był ciągnięty przez parowóz Ol49-69, który dotarł kilka minut po godz. 8 do stacji Kokoszki. Przyjazd pociągu zapowiadaliśmy osobnym artykułem.

Po dotarciu do Kokoszek kolejarze odłączyli od wagonów lokomotywę. Ta zmieniła czoło i ruszyła w powrotną drogę - do Kartuz. Cała akcja trwała ok. 15 minut.

Była to świetna okazja do zrobienia sobie zdjęć, bowiem lokomotywa na co dzień znajduje się w Wolsztynie. Coroczne wydarzenie jest organizowane przez kolejarzy z Turkol.pl. Bilety na wycieczkę retro pociągiem rozchodzą się na pniu. Buchającą z kotła parę przyszli zobaczyć miłośnicy kolei.

 

 

80-TONOWY PAROWÓZ

Lokomotywa serii Ol49 waży ponad 80 ton w czasie pracy. Mogła ciągnąć składy osobowe o masie ok. 400 ton z prędkością 100 km/h, lub ok. 900 ton – 80 km/h.

Parowóz został wyprodukowany w 1953 r. Były czasy, szczególnie w latach 70., w których lokomotywa przejeżdżała nawet 400 tys. km rocznie.

Maciej Naskręt/mar


Zobacz Galerię