Wiadomości
Poza Stadionem Energa Gdańsk, usługę audiodeskrypcji posiadają również PGE Narodowy i stadion miejski we Wrocławiu Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

sobota,

13 kwietnia 2019

17:51

"Tutaj nie ma miejsca na anegdoty, ciekawostki czy statystyki". Na czym w takim razie polega audiodeskrypcja na stadionie? [ROZMOWA]

Piłkarskie emocje dostępne są dla każdego, także dla niewidomych. Nasz reporter odwiedził Stadion Energa Gdańsk - jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie w czasie meczu można usłyszeć komentarz audiodeskrypcyjny. Zapytaliśmy, czym różni się ten komentarz od klasycznego, radiowego

Na gdańskiej arenie audiodeskrypcją zajmuje się Paweł Plecha. Jak mówi, różnica między klasycznym komentarzem sportowym a komentarzem audiodeskrypcyjnym, jest niewielka.

- Komentatorzy audiodeskrypcyjni operują więcej takimi wartościami jak metry, kierunki, kolory. W przeciwieństwie do kolegów z radia, w audiodeskrypcji sportowej nie ma miejsca na anegdoty, ciekawostki i statystyki. Zamiast tego opowiadamy jak są np. ubrani kibice, opisujemy dokładnie murawę, trenerów, ławki rezerwowych czy panującą aurę. Niby są to rzeczy oczywiste z punktu widzenia pełnosprawnego kibica, ale dla kibiców niewidomych jest to bardzo ważne. Dzięki temu mogą sobie maksymalnie zwizualizować to, co dzieje się na stadionie - opowiada komentator.

SUGESTIA UEFA

Geneza autodeskrypcji sięga mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii w 2008 roku. Wówczas UEFA (Union European Football Associations - Unia Europejskiej Związków Piłkarskich) zasugerowała, by każdy organizator imprezy przeprowadzał specjalny komentarz dla osób niewidomych.

- Euro 2008 zapoczątkowało transmisje radiowe z komentarzem audiodeskrypcyjnym. Później ta usługa pojawiła się również na turnieju organizowanym w Polsce i na Ukrainie, a także kolejnych imprezach tego typu. Obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością, przede wszystkim w Europie Zachodniej. Można go usłyszeć na przykład na Stade de France w Paryżu, stadionie PSV Eindhoven, czy Leicester City. Ta usługa nie tylko zdobywa coraz większą popularność, ale również trafia do coraz większej rzeszy odbiorców. Zaczynają z niej korzystać również Ci, którzy po prostu są przyzwyczajeni do oglądania meczu z komentarzem - dodał Paweł Plecha.

6 LAT DZIAŁAŃ

Komentarz audiodeskrypcyjny funkcjonuje na Stadionie Energa Gdańsk od 6 lat. Audycji można słuchać podczas każdego meczu piłkarskiego Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski na częstotliwości 91,5 FM. W Polsce komentarz audiodeskrypcyjny jest również dostępny m.in. na PGE Narodowym, stadionie Legii Warszawa i stadionie we Wrocławiu.

Posłuchaj komentarza z audiodeskrypcją.mkul