Wiadomości
Drużyna ROAR Theatre z trofeami. Fot. Archiwum ROAR Theatre

sobota,

06 kwietnia 2019

18:00

Wygrali ogólnopolski finał Odysei Umysłu, mają szansę na wyjazd do USA. Uczniowie z V LO muszą zebrać 60 tys. złotych

Uczniowie z V LO w Gdańsku - drużyna ROAR Theatre - wygrała w problemie teatralnym. Podczas konkursu przygotowali humorystyczne i kreatywne przedstawienie o tematyce morskiej. Sami przygotowali stroje, scenografię, napisali scenariusz i skomponowali muzykę. Teraz mają szansę, by wyjechać na konkurs w Stanach Zjednoczonych. Żeby to się udało, potrzebują jednak 60 tysięcy złotych.


- Jesteśmy na statku, na Wodach Szaleństwa. Są dwie drużyny. Jedna składa się z Czasownika i Dzisia. Oni kontrolują czas. Druga drużyna to Brak i T. To drużyna niepamięci - Brak i T nie do końca wiedzą, kim są, czegoś im brakuje. W końcu na statku pojawia się Szczwany Mąciciel, który próbuje obie drużyny skłócić. Czasownik, Dziś, Brak i T krążą w pętli czasowej, nie chcą nigdy dopłynąć do lądu, a taki plan ma Szczwany Mąciciel. Dlatego kradnie im węzły - jednostkę prędkości - i wrzuca je do pieca. Dzięki temu przyspiesza, by wydostać się z czasoprzestrzennej pętli - opowiada historię przedstawienia uczennica Julia Rybnik.

SPECJALNA NAGRODA I PRACOCHŁONNA SCENOGRAFIA

Pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie to nie jedyna nagroda, którą drużyna ROAR Theatre zdobyła. Uczniowie otrzymali również specjalny puchar "Ranatra Fusca", który przyznawany jest tylko trzem drużynom w Polsce za wybitną kreatywność. A trzeba przyznać, że licealiści bez wątpienia się nią wykazali. Przez kilka miesięcy własnoręcznie tworzyli misterną scenografię i stroje, wyłącznie przy użyciu przedmiotów użytku codziennego. Sami wykonali między innymi latarnię, a absolutnym hitem okazały się organy.

- Klawiatura została wykonana z setek patyczków laryngologicznych. Na każdy klawisz, łącznie z malowaniem, poświęciliśmy około 3 godzin. Część z klawiszy jest podłączona do elektronicznego systemu, który również zbudowaliśmy sami. Podłączyliśmy do tego klawiaturę komputerową. Każdy z jej klawiszy lutowaliśmy na zewnątrz i podłączyliśmy do organów. Dzięki temu działają - zaznaczył Maciej Sachse.

- Latarnia została wykonana z ponad tysiąca rurek po woreczkach spożywczych i rolkach paragonów. Są one pokryte skorupkami jajek, makiem i kaszą. Wszystko pomalowane jest farbą i brokatem. Przez środek latarni musieliśmy przeciągnąć kabel, by stroboskop, który znajduje się na górze, działał. Praca zajęła nam kilka miesięcy - dodaje Julia. Latarnię stworzyła Natalia Idziak.

Mnóstwo pracy drużyna ROAR Theatre włożyła też w wykonanie strojów. - Kostiumy zrobione są z kordonków uszytych na szydełku, poprzetykane czapeczkami żołędzi. Mamy też własnoręcznie uszytą sukienkę z tiulu. Mój strój na przykład pokryty jest "ukwiałami", czyli w rzeczywistości leszczyną. Wszystko było bardzo pracochłonne - tłumaczy Maja Dybuk.

PROŚBA O POMOC

W tym roku światowe finały odbywają się w East Lansing w Michigan. Jednak, aby się tam dostać, licealiści muszą zebrać sporo pieniędzy.

- Musimy uzbierać aż 60 tysięcy złotych. W tym roku nie damy rady pociąć scenografii i spakować jej do walizek. Musimy dodatkowo zbierać na cargo, które będzie kosztowało aż 10 tysięcy złotych. Bardzo prosimy o pomoc sponsorów, ludzi, którzy chcieliby wesprzeć młodych. W ubiegłym roku poprzednia drużyna zdobyła 3 miejsce na świecie i mamy nadzieję pójść w jej ślady. Finały odbywają się od 22 do 26 maja. Pieniądze na kampus, czyli 20 tysięcy złotych, musimy wpłacić już na początku przyszłego miesiąca. Bardzo zależy nam na tym, żeby ktoś nas docenił - podkreśliła Dorota Drzewińska-Bandzmer, trenerka drużyny ROAR Theatre.

Pomóc zdolnym uczniom w wyjeździe może każdy. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na portalu zrzutka.pl, na konto Rady Rodziców czy fundacji Pokaż dzieciom świat. Z drużyną można się skontaktować także przez Facebooka.


Rada Rodziców przy V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.
Nr konta: 44 1160 2202 0000 0000 6716 8729 (z dopiskiem Odyseja Umysłu V LO 2019)

Fundacja Pokaż dzieciom świat.
Nr konta: 16 1240 1242 1111 0010 0583 7721 (z dopiskiem Odyseja Umysłu V LO 2019)

Konto na portalu zrzutka.pl.

Drużyna ROAR Theatre składa się z 6 osób: Maja Dybuk, Natalia Idziak, Julia Rybnik, Filip Bobras, bracia Jan i Maciej Sachse.

 

Patrycja Oryl


Zobacz Galerię