Wiadomości
Odcinki autostrady A1 na południu Polski są niemal gotowe. Fot. GDDKiA

piątek,

05 kwietnia 2019

14:15

Podróż z Pomorza do Czech skróci się o cenne minuty. Nowe odcinki autostrady A1 do oddania już niedługo

Dobre wiadomości dla kierowców jeżdżących na południe Polski. Jeszcze w wakacje ma być udostępniony 36,6 km nowej autostrady z Częstochowy na Śląsk. W grudniu, jeśli nie będzie problemów na budowie, otwarta zostanie 21-kilometrowa autostradowa obwodnica Częstochowy.  Z całej autostrady A1 kierowcy powinni skorzystać w drugiej połowie 2022 r.

Przypomnijmy na wstępie, że kierowcy mogą obecnie korzystać z dwóch ukończonych fragmentów A1: dłuższego, od węzła Gdańsk Południe do węzła Tuszyn, który ma blisko 340 km, a także krótszego, od Pyrzowic do granicy z Czechami (ok. 92 km). Podkreślmy, że dwujezdniowa "gierkówka" - droga nr 1 z Warszawy na Śląsk - nie jest autostradą.


Brakująca część trasy została podzielona na dziewięć odcinków do realizacji, z czego do podpisania pozostała umowa na ostatni. W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać do użytkowania trzy odcinki o łącznej długości 36,6 km, pomiędzy węzłami Częstochowa Blachownia i Pyrzowice.

NA POCZĄTEK TRASA Z CZĘSTOCHOWY NA ŚLĄSK

Zaawansowanie robót na trzech południowych odcinkach A1 sięga od 83 do 95 proc.. Połączą one Częstochowę ze Śląskiem. Mowa tu o odcinkach:

 - Częstochowa Blachownia - Częstochowa Południe (długość 4,7 km, wykonawca konsorcjum firm: Berger Bau Polska i Berger Bau),

 - Częstochowa Południe – Woźniki (16,7 km wykonawca konsorcjum firm: Strabag Infrastruktura Południe i Strabag),

 - Woźniki – Pyrzowice (ok. 15,2 km wykonawca konsorcjum firm: Strabag Infrastruktura Południe i Strabag).

Oddanie powyższych odcinków do ruchu planowane jest w III kwartale bieżącego roku.


mapa A1

 

KOLEJNY ODCINEK: OBWODNICA CZĘSTOCHOWY

Zaawansowanie robót fragmentu od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia, o długości ok. 21,3 km, sięga blisko 60 proc. Ten odcinek realizuje konsorcjum włoskich firm: Salini Polska, Salini Impregilo oraz Todini Costruzioni Generali. Wykonawca w odpowiedzi na opóźnienia w budowie oraz niewywiązywanie się z warunków kontraktowych otrzymał wezwanie do wykonywania zaległych prac oraz do uregulowania zaległych płatności na rzecz podwykonawców.

W minionym tygodniu GDDKiA zawarła porozumienie, które umożliwi uregulowanie przez nią należności w kwocie ok. 30 mln zł bezpośrednio podwykonawcom.

W dalszym ciągu urzędnicy mobilizują wykonawcę tego odcinka do zwiększenia aktywności na budowie tak, aby jeszcze w tym roku można było udostępnić do ruchu całą obwodnicę Częstochowy do końca tego roku.

budowa gierkowka

 Początek prac na "gierkówce" nieopodal Częstochowy. Fot. GDDKiA

RUSZA PRZEBUDOWA "GIERKÓWKI"

Wraz z wiosną rozpoczynają się prace na kolejnych odcinkach A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową. Na większej części trasy przeprowadzono już wycinkę drzew i prace geodezyjne. Jako pierwszy do działań ruszył Intercor – wykonawca odcinka między Radomskiem i granicą województw: śląskiego i łódzkiego, o długości ok. 7 km. Wprowadzono już nową organizację ruchu. Kierowcy mają do dyspozycji jedną jezdnię w obu kierunkach.

Podobne rozwiązanie zostanie zastosowane na początku przyszłego tygodnia na odcinku od granicy z woj. łódzkim do węzła Częstochowa Północ. Wykonawca inwestycji, firma Polaqua, w pierwszej kolejności wprowadzi zmiany na ok. 1/3 długiego na blisko 17 km odcinka.

PRZETARG NA BUDOWĘ AUTOSTRADY WOKÓŁ PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO

Po zakończeniu kontroli uprzedniej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, GDDKiA podpisze umowę na ostatni z odcinków: węzeł Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk (ok. 24,2 km), na który najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Mirbud.

Po przebudowie na odcinku od Piotrkowa do Częstochowy kierowcy będą mieli do dyspozycji autostradę  o trzech pasach ruchu w każdym kierunku z nawierzchnią z betonu cementowego. Zastąpi ona dwujezdniową drogę zbudowaną w epoce Edwarda Gierka. Na pozostałym odcinku do Pyrzowic będzie miała także nawierzchnię betonową oraz dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą pod dobudowę trzeciego.

Z całej autostrady A1 kierowcy powinni skorzystać w drugiej połowie 2022 r.

 

Maciej Naskręt/mili