Wiadomości

Prowadzi: 

10:46

sobota,

30 marca 2019

Wydała "Wyczesany las" - kalendarz który miał posadzić 2019 drzew i... posadził

Mieszkanka Sopotu wydała kalendarz "Wyczesany las", który miał zasadzić 2019 drzew w 2019 roku i... zasadził. Za zebrane ze sprzedaży wydawnictwa pieniądze zakupiono sadzonki dębów. Drzewa  posadzili dziś w Parku Reagana mieszkańcy Gdańska.  Posadzono łącznie 2,5 tysiąca dębów. Dwa tysiące sadzonek pochodziło ze sprzedaży kalendarza, resztę sfinansował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Wspólnemu sadzeniu drzew towarzyszył piknik przyrodniczy "Łączy nas las".

Ta historia łączy Sopot i Gdańsk, ale rozpoczęła się w Gdyni. Właścicielka sopockiej agencji kreatywnej A STUDIO Maria Kuziemka skrzyknęła znajomych na wspólne sprzątanie Polanki Redłowskiej. Śmieci nie tylko zbierano ale też fotografowano. Tak powstał kalendarz o zacięciu przyrodniczym, edukacyjnym, społecznym i artystycznym "Wyczesany las". Ze sprzedaży wydawnictwa planowano zakup 2019 sadzonek drzew i posadzenie ich w bliżej nieokreślonym miejscu. Wiadomo było tylko jedno, drzewa mają zaistnieć gdzieś w miejskiej przestrzeni Trójmiasta.

wyczesany 1 Maria Kuziemka jest mega zdowolna z akcji. Fot.RG

Maria Kuziemka zaryzykowała czas i pieniądze, ale udało się. Sprzedaż poszła znakomicie. Szukanie miejsca na posadzenie drzew też poszło bez specjalnych trudności. Wystarczyła jedna informacja o idei przesłana na facebookowy profil "Zielona strona Gdańska". To strona prowadzona przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Kierująca Działem Utrzymania GZDiZ Ewelina Latoszewska zareagowała entuzjastycznie. Drzewa zostały posadzone w Parku Reagana.

wyczesany2
Wspłólne sadzenie drzew cieszyło się sporym powodzeniem. Fot.RG

Dęby posadzono rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ulicy Obrońców Wybrzeża. Miejsce nie jest przypadkowe. Rosnące tam drzewa w ostatnich latach został znacznie uszkodzone, głównie przez wichury. Niektóre z nich zostały wywrócone, część była naderwana, złamana bądź pęknięta. Rósł tam i w dużej mierze rośnie do tej pory gatunek obcy jesion pensylwański. Specjaliści są zdania, że zasadzone dęby są zdecydowanie lepiej przystosowane do życia w pasie nadmorskim.

wyczesany3
Sadzeniu towarzyszyły warsztaty. Tu odbywa się opowieść o przyjaznych dżdżownicach i domowym kompostowniku.Fot.RG

Wspólne sadzenie lasu w Parku Reagan jest organizowane nie po raz pierwszy. Wydarzenie ma wymiar nie tylko środowiskowy ale też edukacyjny. Oprócz sadzenia drzew uczestnicy mieli możliwość udziału w przygotowanych przez animatorów warsztatach przyrodniczych.

wyczesany4
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz równiez sadziła drzewa. Fot.RG


Włodzimierz Raszkiewicz