Wiadomości
Radni Koalicji Obywatelskiej. Od lewej: Przemysław Ryś, Kamila Błaszczyk, Emilia Lodzińska, Cezary Śpiewak-Dowbór, Mateusz Skarbek, Łukasz Bejm i Agnieszka Owczarczak. Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

czwartek,

28 marca 2019

09:07

Dodatkowe punkty za szczepienia przy rekrutacji do przedszkoli. Tego chcą radni Gdańska z Koalicji Obywatelskiej

Gdańscy radni Koalicji Obywatelskiej chcą, by dzieci objęte programem szczepień miały dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli. Klub radnych złożył w tej sprawie interpelację do prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Prowadzone są też rozmowy z prezydent oraz jej zastępcą do spraw społecznych Piotrem Kowalczukiem.

- Wystąpiliśmy z inicjatywą uwzględnienia w kryteriach przyjmowania dzieci do przedszkoli pełnego programu szczepień - mówił na konferencji prasowej szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Cezary Śpiewak-Dowbór. - Chcemy, aby dzieci, które są objęte dodatkowym programem szczepień, były premiowane przy rekrutacji do przedszkoli - dodał.

ROZMOWY Z PREZYDENT DULKIEWICZ

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak poinformowała o prowadzonych rozmowach z prezydent Gdańska oraz jej zastępcą o rozpoczęciu wspólnych prac nad projektem uchwały.

- Zanim złożyliśmy interpelację do pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz rozmawialiśmy wcześniej na ten temat z panią prezydent i panem wiceprezydentem Kowalczukiem, informując o zamiarze przygotowania uchwały o kryterium szczepień - mówiła radna Agnieszka Owczarczak. - Chcielibyśmy żeby weszła w życie od przyszłego roku. Bardzo nam zależy, żeby podnieść poziom bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci, które uczęszczają do gdańskich przedszkoli - dodała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

KRYTERIUM DODATKOWE

Radni Koalicji Obywatelskiej podkreślają, że byłoby to kryterium dodatkowo premiowane, a nie wykluczające dzieci nieszczepione. - W ostatnim czasie obserwujemy, że część rodziców coraz bardziej boi się szczepień, a powinna bać się chorób zakaźnych - mówiła radna Emilia Lodzińska. - Ta odmowa szczepień rośnie lawinowo. Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo dzieci. Co jest warte podkreślenia: nie będzie to kryterium wykluczające, tylko kryterium dodatkowe, tak jak lokalizacja czy rodzeństwo dziecka w danej placówce. Nikomu nie chcemy odbierać prawa do miejsca w przedszkolu, natomiast chcemy wspierać rodziców, którzy swoje dzieci szczepią - dodała radna.

- Na obecnym etapie nie chcemy przesądzać, jaką wagą punktową będziemy je obwarowywać - mówił radny Mateusz Skarbek. - Nie chcemy nikogo dyskryminować, chcemy promować odpowiedzialną postawę, jaką jest szczepienie własnych dzieci. To bezpośrednia odpowiedź na prośby mieszkańców, którzy z wielką troską się do nas o to zwracali. Mamy świadomość, że jest to różnie traktowane przez wojewodów. Jeśli wojewoda uzna, że takie rozwiązania nie są potrzebne, będziemy walczyć z pełną determinacją - dodał wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.

OPOZYCJA SCEPTYCZNIE

Zdaniem jednego z radnych opozycji propozycja klubu Koalicji Obywatelskiej może nie być zachęcająca dla przeciwników szczepień. - Nie sądzę, żeby był to bodziec dla przeciwników szczepień. Jeżeli troszczymy się o dzieci, to chcemy, by łatwiej znosiły choroby zakaźne. Jeżeli są osoby nieprzekonane do szczepień, to takie punkty mogą ich nie przekonać - mówi wiceszef klubu radnych PiS Kazimierz Koralewski.

- Potrzebna jest wiedza dla rodziców, potrzeba debaty publicznej, może warto zamiast ulotek Zdrovve Love wydrukować ulotki eksperckie dla rodziców, które uświadomią ich w sprawie szczepień - dodaje radny PiS.

Rafał Mrowicki