Wiadomości
Szkoła ma powstać w wygaszanym gimnazjum przy ulicy Beniowskiego na Przymorzu Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak

wtorek,

26 marca 2019

09:10

W Gdańsku powstanie liceum uniwersyteckie im. Pawła Adamowicza. Rektor UG: "To ma być prestiżowa szkoła"

Założeniem szkoły będzie przygotowanie zdolnych uczniów do nauki przede wszystkim w gdańskich uczelniach wyższych. Nad wszystkim czuwa Uniwersytet Gdański.

O potrzebie stworzenia szkoły średniej, która z jednej strony przygotuje uczniów do nauki na miejscowych uczelniach wyższych, z drugiej zachęci młodych do pozostania w mieście czy w Polsce - był prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Uniwersytet Gdański postanowił pomysł wcielić w życie.

POWSTANIE W STARYM GIMNAZJUM 

Rozmowy z miastem na temat organizacji placówki już ruszyły. Szkoła ma powstać w wygaszanym gimnazjum przy ulicy Beniowskiego na Przymorzu. Więc baza jest. - To ma być prestiżowa szkoła, sprofilowana pod dziedziny, którymi zajmuje się Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański – zaznacza rektor UG, prof. Jerzy Gwizdała.

W liceum uniwersyteckim będą uczyć doktoranci i adiunkci, w ramach pensum uniwersyteckiego. - Nie chciałbym, aby najlepsi uczniowie szkół średnich wysyłani byli na studia zagraniczne do Wielkiej Brytanii, Francji czy do Niemiec. Uważam, że powinniśmy zadbać o "to nasze złoto" i umożliwić tym zdolnym ludziom studia na dobrych kierunkach u nas – dodaje rektor.

Jest szansa, że szkoła ruszy już we wrześniu. Liceum uniwersyteckie ma nosić imię prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Aleksandra Nietopiel/mim