Wiadomości
Żonkile w Parku Oliwskim zwiastują wiosnę fot. Agencja KFP/Wojciech Strożyk

niedziela,

24 marca 2019

08:00

Bratki, stokrotki i pelargonie. W tym roku Gdańsk zakwitnie kolorami

80 tys. roślin sezonowych zostanie posadzonych w Gdańsku w tym roku. To o ponad 3 tysiące więcej niż w roku ubiegłym.

W Gdańsku już pojawiły się rośliny cebulowe, zwiastujące początek wiosny. - Są wśród nich między innymi krokusy i przebiśniegi. Za chwilę pojawią się również żonkile i tulipany w różnych kolorach - mówi Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

CO ZAKWITNIE?

Miasto posadzi również kilkadziesiąt tysięcy roślin sezonowych. - Nasadzenia będą pojawiały się etapami. W marcu pojawią się bratki i stokrotki, w maju rośliny letnie, czyli pelargonie, begonie i surfinie, które będą dekorowały miasto aż do jesieni. Z kolei jesienią zakwitnie 500 sztuk chryzantem i ozdobnych kapust - wylicza Ewelina Latoszewska.

NA SPACER DO PARKU

Kwiaty będzie można zobaczyć między innymi w reprezentatywnym Parku Oliwskim. Tam zostanie zasadzonych 5 tysięcy bratków, prawie 6 tysięcy dalii, begonii, pacioreczników i szałwii oraz 600 sztuk chryzantem. - Można podziwiać je w dwóch miejscach - na parterze dolnym, w rejonie Groty Szeptów i na parterze górnym, przed Pałacem Opatów. Tam w głównej mierze nasze rośliny dekorują kopce i obwódki wokół rabat. Niemniej zachęcamy też do spaceru przed wejście do parku, gdzie od strony ulicy Opata Jacka Rybińskiego mamy kolorową rabatę bratkową - kończy Latoszewska.

Dominika Raszkiewicz