Wiadomości
Organizatorzy zapowiadają, że giełdy pracy dla osób niepełnosprawnych będą odbywały się w Gdyni kilka razy w roku. Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska

środa,

20 marca 2019

18:08

Kilkaset ofert i mnóstwo zainteresowanych na Giełdzie Pracy dla Osób Niepełnosprawnych w Gdyni. "To są naprawdę dobrzy pracownicy"

Otwarci pracodawcy i rzesza osób chętnych do pracy. W Centrum Integracja w Gdyni odbyła się Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych. Były propozycje pracy w księgowości, administracji czy instytucjach badawczych.

- Pracodawcy zaczynają doceniać osoby niepełnosprawne. To już nie tylko kwestia dofinansowania, wsparcia czy pomocy publicznej. To naprawdę są dobrzy pracownicy, którzy sprawdzają się w zatrudnieniu. Cieszy nas też liczba osób, która przyszła, bo aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wygląda bardzo słabo - wyjaśnia Paweł Czapliński z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Zmienia się też zakres ofert pracy. - Mamy zdecydowaną większość pracodawców, którzy szukają pracowników biurowych, do prac administracyjnych, księgowych, bardziej zaawansowanych. Staramy się odejść od myślenia, że osoby niepełnosprawne w dużej mierze znajdują zatrudnienia albo w strukturach pracy chronionej albo w prostych pracach porządkowych - dodaje Michał Czapiewski ze Stowarzyszenia Integracja.

"MOGĄ ZOBACZYĆ NASZE UMIEJĘTNOŚCI"

Na giełdzie pojawiło się bardzo dużo osób niepełnosprawnych. - Myślę, że takie targi są pomocą, żeby spotkać się z pracodawcami twarzą w twarz. To też jest inaczej jak zobaczą nas na żywo a nie tylko przez telefon. Mogą zobaczyć nasze umiejętności poruszania się na wózku. To jak sobie radzimy - mówiła jedna z poszukujących pracy. Pracodawcy też zauważają poruszenie na rynku pracy osób niepełnosprawnych. - Pracodawcy się otwierają, bo jest to trudny rynek pracy i coraz mniej pracowników. Osoby niepełnosprawne są bardzo chętne do pracy, zgłaszają się a pracodawcy z tego korzystają - mówiła przedstawicielka jednej z sopockich firm.

GIEŁDA KILKA RAZY W ROKU

Giełdę pracy zorganizowały Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON). Organizatorzy zapowiadają, że giełdy pracy dla osób niepełnosprawnych będą odbywały się w Gdyni kilka razy w roku.

 

Magdalena Manasterska/mim