Wiadomości
Zajmowanie się pszczołami wymaga doświadczenia Fot. Pixabay

sobota,

23 marca 2019

11:22

Gdynia chce więcej pszczół i zmienia przepisy. "Możliwe zakładanie pasiek w całym mieście"

W najbliższą środę na sesji gdyńskiej rady miasta podjęta zostanie uchwała umożliwiająca zakładanie pszczelich hodowli w przydomowych ogródkach i na dachach budynków.

Pasieki liczyć będą mogły maksymalnie 8 uli. - Chcemy w ten sposób doprowadzić do zwiększenia liczby pszczół na terenie miasta - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Do tej pory można było je hodować jedynie na terenach rolnych. Teraz możliwe będzie zakładanie pasiek w całym mieście. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - dodaje Michał Guć.

Wspomniane zasady bezpieczeństwa, to umiejscowienie uli minimum 15 metrów od granicy posesji. A w przypadku założenia pasieki na dachu budynku, taki sam dystans trzeba będzie zachować od najbliższych okien.

O CZYM POWINIEN WIEDZIEĆ POCZĄTKUJĄCY PSZCZELARZ?

- Hodowanie pszczół w mieście to zajęcie dla hobbystów - mówi Ryszard Voss, prezes rejonowego koła pszczelarzy w Gdyni. - Aby założyć pasiekę, potrzebna jest podstawowa wiedza, jak ją prowadzić. Warto, aby początkujący pszczelarz, zanim zakupi ule, przyuczył się u doświadczonego hodowcy. Konieczne jest też zarejestrowanie swojej pasieki u powiatowego lekarza weterynarii. To jest obowiązek, aby zgłosić, gdzie, i ile pszczelich rodzin hodujemy.

Koszt jednego ula wraz z pszczelą rodziną to około 1000 złotych. Rocznie uzyskać z niego można mniej więcej 15 kilogramów miodu.

Marcin Lange/pb