Wiadomości
W akcji zorganizowanej przez Jarosława Wałęsę wzięła udział grupa dzieci. Fot. FB/Jarosław Wałęsa

niedziela,

17 marca 2019

08:17

Plogging - aktywne sprzątanie parku w Kokoszkach i plaży w Brzeźnie. "Ludzie nie dbają o środowisko, bo nie wiedzą jakie to ważne"

Zbieranie śmieci połączone z bieganiem. Uczniowie Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Kokoszkach aktywnie sprzątali w sobotę park w pobliżu szkoły w ramach ploggingu - czyli joggingu połączonego ze zbiórką odpadów. Po wysprzątaniu parku przy szkole dzieci udały się autokarem na drugi etap akcji do Parku Reagana. Koordynowali ją byli radni dzielnicy Kokoszki i europoseł Jarosław Wałęsa.

Akcja została zapoczątkowana przez Szwedów 2016 roku. Zdobywa popularność na całym świecie. Ma na celu dbanie o czystość planety przy jednoczesnym zadbaniu o kondycję fizyczną. Jarosław Wałęsa został wytypowany przez swoją Europejską Partię Ludową w Parlamencie Europejskim do zorganizowania akcji ploggingu w Gdańsku. Razem z Gdańskiem plogging zostanie również przeprowadzony w Dubrowniku. Chorwacką akcją pokieruje eurodeputowana Dubravka Šuica.

- Ta akcja może nie jest w Polsce popularna. Plogging polega na tym żeby biegając zbierać śmieci, oczywiście nie trzeba biegać, można iść, można maszerować - mówi Jarosław Wałęsa. - To wychodzenie naprzeciw temu, co widzimy na co dzień. Jesteśmy otaczani ogromną ilością śmieci. Mam nadzieję, że ta akcja będzie początkiem popularyzacji ploggingu w Polsce. To element edukacyjny, który trzeba zaczynać od początku edukacji szkolnej, trzeba uwrażliwiać dzieci na swoje własne otoczenie, żeby widziały, że jeśli coś im się nie podoba i że jeśli leży ten papierek na chodniku, to nie trzeba wiele, żeby się schylić i go wyrzucić. Jeżeli zaszczepimy coś takiego od najmłodszych lat to dorosły człowiek będzie bardziej wrażliwy na swoje otoczenie i będzie je zmieniał na lepsze - dodaje europoseł.

plogging
plogging2Po wysprzątaniu parku w Kokoszkach dzieci udały się do Parku Reagana i na plażę w Brzeźnie. Fot. FB/Jarosław Wałęsa


DBANIE O OKOLICĘ

W akcji wzięła udział grupa uczniów z Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach. Część z nich bierze udział w szkolnym wolontariacie, a część z nich chętnie zaangażowała się w akcje zachęcona przez nauczycieli. - Wyłowiliśmy bardzo dużo śmieci z kałuż i jezior - mówi Martyna.

- Jest strasznie dużo metalu, plastiku, szkła i siatek. Ludzie nie dbają o środowisko, bo nie wiedzą jakie to ważne - dodaje Marcel.

- Akcja skierowana do mieszkańców Gdańska, naszej dzielnicy Kokoszki, w której bardzo dużo dzieciaków, uczniów Pozytywnej Szkoły Podstawowej bierze udział razem z rodzicami bierze udział, szkoda, że nie wszyscy to rozumieją i śmiecą - mówi Krzysztof Nowotarski, były radny Kokoszek.

- To nasza okolica, musimy angażować się, by była czysta. Warto od najmłodszych lat edukować młodzież, by dbała o najbliższe otoczenie - mówi Witold Bądkowski, były radny dzielnicy Kokoszki.


Rafał Mrowicki