Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk, Agencja KFP/Maciej Kosycarz

piątek,

15 marca 2019

16:51

Znamy "jedynki" PO do europarlamentu. Janusz Lewandowski na Pomorzu, za nim Magdalena Adamowicz

Platforma Obywatelska rekomenduje Janusza Lewandowskiego na pierwsze miejsce na pomorskiej liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Poinformował o tym przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna, który dodał, że z drugiego miejsca ma kandydować Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu.

Kandydaci Platformy Obywatelskiej do europarlamentu startować będą z list Koalicji Europejskiej. W piątek na konferencji prasowej w Sejmie przedstawiono rekomendacje partii na czołowe miejsca. Przewodniczący Grzegorz Schetyna podał siedmioro kandydatów na "jedynki".

MAGDALENA ADAMOWICZ PO RAZ PIERWSZY NA LIŚCIE

Na Pomorzu najwyższe miejsce zajmować ma Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, w przeszłości pełniący też funkcję komisarza UE ds. budżetu i programowania finansowego. W poprzednich wyborach, które odbyły się w 2014 roku, również otwierał on listę Platformy Obywatelskiej.

Po raz pierwszy na liście kandydatów znajdzie się za to Magdalena Adamowicz. Wdowa po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska ma wystartować z drugiego miejsca listy PO.

PEŁNE LISTY PO ZA TYDZIEŃ


Numerami jeden na listach Koalicji Europejskiej z ramienia tej partii mają być także: Tomasz Frankowski na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, Róża Thun w Małopolsce i woj. świętokrzyskim, Jerzy Buzek na Śląsku, Janina Ochojska na Dolnym Śląsku, Ewa Kopacz w Wielkopolsce i Radosław Sikorski w woj. kujawsko-pomorskim. Schetyna przyznał, że nie zapadły jeszcze decyzje co do pierwszych miejsc na listach w Warszawie i na Mazowszu. Wyraził nadzieję, że Koalicja Europejska zaakceptuje przedstawione propozycje.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że za tydzień zostaną przedstawione kompletne listy wyborcze, które w sobotę, 23 marca, zatwierdzić ma Rada Krajowa PO. Na początku kwietnia mają być znane ostateczne listy Koalicji Europejskiej, w której skład wchodzą także: PSL, SLD, Nowoczesna i Partia Zieloni.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

mrud