Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

piątek,

15 marca 2019

11:30

Chcą "ucywilizować" Banino. Stawiają na tempo 30 km/h i skrzyżowania równorzędne. "W mieście działa - dlaczego nie tu?"

Dla jednych potrzebne, dla innych kontrowersyjne. Część większych skrzyżowań w północnym Baninie, między innymi przy ulicy Tuchomskiej to od marca drogi równorzędne z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.
Zmiany mające poprawić płynność ruchu i bezpieczeństwo podzieliły mieszkańców: "Ludzie jeżdżą na pamięć. Trzeba machać, żeby przepuścić", "Tuchomska i Pszenna powinny być drogami z pierwszeństwem bo tak zostały zbudowane", "Zmiany pojawiły się nagle i bez uprzedzeń. Kierowcy jeżdżą intuicyjnie, to wystarczy", "Doskonały pomysł, bo ludzie nie zwracają uwagi na znaki" - mówią naszemu reporterowi.

RÓŻNICE POMIĘDZY MIEJSCOWOŚCIAMI

- Skoro w mieście to działa, to dlaczego nie tu? - pyta odpowiedzialny za zmiany wiceburmistrz Żukowa Tomasz Szymkowiak. - Tu mieszkają ludzie cywilizowani, także z dużych miast. Są tu rejestracje z Gdyni, Gdańska, z kujawsko - pomorskiego i toruńskie. To są ludzie, którzy - nie chciałbym nikogo obrażać - nie przyjechali z dalekich Bieszczad, ale nie wiem, dlaczego w Gdańsku ci sami kierowcy przestrzegają przepisów, a po przejechaniu granicy to się zmienia.

Jak przyznaje Szymkowiak, strategia jest przemyślana, ale proces żmudny. - Trzeba wprost powiedzieć, że jeśli kierowcy będą bardziej karni, to bezpieczeństwo się poprawi. To są syzyfowe prace. Praktycznie policja nie daje sobie rady, choć będziemy apelować o wyrywkowe kontrole i wstawianie mandatów. Mam nadzieję, że to się zmieni. Jesteśmy mieszkańcami Banina i musimy sobie pomóc - dodaje.

KOLEJNE ZMIANY 

W najbliższych miesiącach dodatkowe zmiany czekają w rejonie szkoły przy Tuchomskiej. Mimo zakazu zatrzymywania, wciąż wielu rodziców - zamiast parkingu ze strefą kiss&drive - korzysta tam z zatoki autobusowej. Urzędnicy zapowiadają instalację kamer i wymalowanie na jezdni podwójnej ciągłej linii.

O nową organizację ruchu apelowała rada sołecka. Władze gminy zapowiadają, że będą wprowadzane sukcesywnie także na innych ulicach. Ostatnie znaki skrzyżowań równorzędnych będą ustawiane w poniedziałek.

Posłuchaj materiału naszego reportera:


Sebastian Kwiatkowski/mim