Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

czwartek,

14 marca 2019

18:27

Remont organów czy elewacji budynku Uniwersytetu Morskiego. Podsumowanie wydatków Gdyni na prace konserwatorskie i renowacje zabytków

Dokończenie remontu Konsulatu Kultury, renowacja elewacji dawnego budynku Polskich Linii Oceanicznych przy ulicy 10 Lutego i dotacje na remonty prywatnych obiektów - w Gdyni podsumowano wydatki miasta na prace konserwatorskie i renowacje miejskich zabytków.

Najwięcej, bo około 3 milionów złotych, pochłonęło dokończenie remontu obecnego Konsulatu Kultury przy ulicy Jana z Kolna. Ponad 1 milion złotych kosztowały prace konserwatorskie fasady dawnego budynku PLO.

 

10 ZABYTKÓW

Prawie 700 tysięcy złotych przeznaczono na dofinansowanie remontów w sumie 10 zabytków będących w prywatnych rękach. Wśród znalazły się m.in. organy w kościele przy ul. Źródło Marii, remont murów oporowych kościoła u Franciszkanów, czy renowacja elewacji budynku "B" Uniwersytetu Morskiego.

- Dotacje powodują, że właściciele zabytkowych obiektów mobilizują się do działania - mówi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków. - Co roku otrzymujemy od 20 do 30 wniosków o dotację, a środki przyznajemy na kilkanaście zadań. Na przestrzeni kilkunastu lat, czyli od momentu, od kiedy udzielamy wsparcia, skorzystała z tego ponad setka właścicieli zabytków. A to całkiem sporo, jak na Gdynię, o której mówi się, że zabytków zbyt wielu nie ma - dodaje Robert Hirsch.

MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI

Właściciele gdyńskich zabytków mogą już teraz starać się o dotację na remonty na przyszły rok. Wnioski przyjmowane będą do 10 stycznia 2020 roku. W zależności o kategorii zabytku, wsparcie miasta wynosi od 30 do nawet 75 procent.

Marcin Lange/jr


Zobacz Galerię