Wiadomości
- Grupa inicjatywna złożyła swoje głosy, zostały one zweryfikowane, było ich 169, czyli wystarczająco. Pani prezydent podpisała już zarządzenie, które mówi o tym, że wybory odbędą się w Letnicy 9 czerwca - mówi dyrektor biura Rady Miasta Gdańska. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

czwartek,

14 marca 2019

15:36

Jest termin wyborów do Rady Dzielnicy Letnica. Wybory w pozostałych dzielnicach Gdańska już za 10 dni

Już za 10 dni wybory do rad dzielnic w Gdańsku. Znamy też termin dodatkowych wyborów do rady dzielnicy Letnica. Tam kandydaci nie zebrali wymaganej liczby podpisów poparcia w terminie. Do Urzędu Miejskiego trafił jednak wniosek mieszkańców o utworzenie rady dzielnicy i przeprowadzenie wyborów, które odbędą się 9 czerwca.

Edyta Habkowska, która w minionej kadencji rad dzielnic pełniła funkcję zastępczyni przewodniczącego zarządu dzielnicy Letnica, zawnioskowała do prezydent Gdańska o przeprowadzenie wyborów do rady dzielnicy. Musiała ona zebrać podpisy co najmniej 10 proc. mieszkańców Letnicy, którą zamieszkuje 1,3 tysiąca osób i złożyć je w Urzędzie Miejskim. Następnie prezydent miała 90 dni, żeby wydać zarządzenie, by w ciągu 60 dni odbyły się wybory.
 
Jak mówi Piotr Spyra, dyrektor biura Rady Miasta Gdańska, od złożenia wniosku 1 marca nie minęły nawet 2 tygodnie do wydania takiego zarządzenia. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podpisała je w środę 13 marca. - Grupa inicjatywna złożyła swoje głosy, zostały one zweryfikowane, było ich 169, czyli wystarczająco. Pani prezydent podpisała już zarządzenie, które mówi o tym, że wybory odbędą się w Letnicy 9 czerwca - mówi dyrektor biura Rady Miasta Gdańska.

WYBORY JESZCZE W TYM MIESIĄCU

W pozostałych 34 dzielnicach Gdańska wybory odbędą się 24 marca. - Mieszkańcy będą mogli głosować w 113 komisjach na terenie całego miasta. Oczywiście każdy głosuje w swojej dzielnicy. Jest jeden głos na swojego kandydata. Listy są obwieszczone, więc każdy może zapoznać się z listą kandydatów do rady swojej dzielnicy - mówi Piotr Spyra.

KOMISJE WYBORCZE

W przypadku wyborów do rad dzielnic nie ma problemów z obsadzeniem składów komisji wyborczych, jakie były w przypadku wyborów samorządowych. - Mamy już obsadzone komisje, ta sprawa jest już zamknięta. Mamy też listę rezerwową. Komisje są w składach sześcioosobowych. Przewodniczący komisji dostanie 380 zł, jego zastępca 330 i 300 zł dla każdego członka komisji. Przy wyborach do rad dzielnic nie ma komisji nocnej, tylko jedna komisja dzienna, od 7:00 do 21:00 - mówi dyrektor biura Rady Miasta Gdańska.

WYSOKA LICZBA KANDYDATÓW W DZIELNICACH

Ogólnomiejski rekord kandydatów należy do dzielnicy Piecki-Migowo, gdzie wystartuje aż 54 kandydatów. W dzielnicy Ujeścisko-Łostowice - 49 kandydatów, Śródmieście - 40 kandydatów, a nowo powstała dzielnica Orunia Górna-Gdańsk Południe ma 33 kandydatów. Stogi mają 29 kandydatów, a sąsiedni Krakowiec-Górki Zachodnie 31 kandydatów.

Liczba mandatów radnych zależy od wielkości i zamieszkania danej dzielnicy. W siedmiu dzielnicach do obsadzenia jest 21 mandatów, a w pozostałych po 15.

TRZYKROTNIE WIĘKSZE BUDŻETY

Od tego roku trzykrotnie wzrosną budżety rad dzielnic. Obecnie stawka na mieszkańca wynosi 4,5 i 6 złotych w zależności od frekwencji w wyborach do rad. Po podwyżce stawki będą wynosić odpowiednio 12, 15 i 18 złotych na mieszkańca. Był to jeden z punktów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, zrealizowany jeszcze przed wyborami.

Rafał Mrowicki