Wiadomości
Fot. Materiały prasowe

czwartek,

14 marca 2019

15:56

MEVO wystartuje w marcu! Znamy dokładną datę

26 marca wystartuje MEVO. Rozruch testowy systemu, który trwał kilka tygodni, zakończył się pomyślnie - poinformował Dominik Makurat z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot.

System Roweru Metropolitalnego MEVO na Pomorzu będzie największym systemem roweru publicznego w Europie. Docelowo podpiętych do niego będzie 4080 tysiące elektrycznych jednośladów. Na początek jednak udostępnione zostanie 30 procent floty.

1200 ROWERÓW

I etap zakłada uruchomienie 30 proc. floty rowerów (tj. 1224 szt.), całej infrastruktury postojowej oraz zaplecza teleinformatycznego. W każdej gminie pojawi się 30 proc. docelowej liczby rowerów. 

- Na razie dostępnych będzie nieco ponad 1200 rowerów. Stacji jest 660, a najwięcej w Gdańsku, bo prawie 400. W innych gminach mniej, ale system będzie się rozbudowywał - zaznacza Dominik Makurat.

Trwają jeszcze ustalenia, kiedy udostępniona będzie pozostała część rowerów.

PROSTE I INTUICYJNE

Wypożyczenie roweru ma być intuicyjne i proste. Dokonać tego będzie można za pomocą aplikacji, karty zbliżeniowej lub Biura Obsługi Klienta. Aby zwrócić rower, wystarczy zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym błotniku pod komputerem pokładowym.

MEVO to największy w Europie system roweru publicznego w całości składający się z rowerów elektrycznych. Docelowo na terenie 14 miast i gmin dostępnych będzie 4080 jednośladów. Będą z nich mogli korzystać mieszkańcy i turyści odwiedzający Trójmiasto, Tczew, Puck, Redę, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężycę, Władysławowo, Żukowo, Pruszcz Gdański i Rumię. Rowery będzie można wypożyczać i zwracać zarówno na stacjach położonych w kluczowych punktach miast, jak i poza nimi.

Pierwotnie rowerami MEVO mieliśmy zacząć jeździć w listopadzie 2018 roku.

 

Aleksandra Nietopiel/jr