Wiadomości

Prowadzi: 

14:04

czwartek,

14 marca 2019

Zapraszają ptaki do Gdyni. Zbudowali 50 budek i 200 karmników, które zostaną rozdane mieszkańcom miasta

Konkurs "Zapraszamy ptaki do Gdyni" ma już ponad 20 lat. W jego ramach dzieci z rodzicami budują budki i karmniki. Następnie ich konstrukcje są rozdawane mieszkańcom miasta, są wieszane w parkach i ogrodach. - Wszyscy mają z tego korzyść - podkreślają uczestnicy konkursu oraz koordynatorka Dorota Marszałek-Jalowska z Wydziału Środowiska.

Finał XXI edycji konkursu "Zapraszamy ptaki do Gdyni" oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Leśnym Ogrodzie Botanicznym "Marszewo".

ptaki w gdyni 2
Dorota Marszałek-Jalowska z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdyni. Fot.RG 

Poza laureatami z 11 szkół podstawowych, 3 przedszkoli i 2 wyspecjalizowanych placówek edukacyjnych, spotkać można tam było również strażników z gdyńskiego Ekopatrolu, którzy opowiedzieli o "ptasich" interwencjach w mieście. W programie była też prelekcja znanej z anteny Radia Gdańsk Eweliny Sobańskiej na temat dziuplaków.

ptaki w Gdyni 3
Ewelina Sobańska opowiada o sikorach Fot.RG

ZBUDOWANO DOKŁADNIE 47 BUDEK LĘGOWYCH I 192 KARMNIKI.

W czasie uroczystości swoją premierę miała również książka dla dzieci „Zapraszamy ptaki do Gdyni” - napisana przez znanego ornitologa Andrzeja Kruszewicza, zilustrowana przez Joannę Czaplewską. To swego rodzaju elementarz wprowadzający do poznania popularnych gatunków ptaków. Przedstawia ptaki występujące w miastach na tle ciekawych zakątków Gdyni – w parku, na bulwarze, nad morzem, na terenie użytku ekologicznego, przy muzeum.

ptaki w gdyni 5
Fot.RG

Poza ciekawym opisem i pięknymi rysunkami kilkunastu gatunków ptaków w książce zawarte zostały podstawowe zasady ich dokarmiania, budowania karmników i budek lęgowych oraz porady dotyczące planowana przestrzeni przyjaznych ptakom.

ptaki w gdyni 1
Finał konkursu "Zapraszamy ptaki do Gdyni". Fot.RG


Włodzimierz Raszkiewicz