Wiadomości
Fot.UG

środa,

13 marca 2019

15:20

Ptasie pierze i nanomateriały. Taka mieszanka tworzy oczyszczacz powietrza, wynalazek obsypany nagrodami

Niedługo może będzie tak, że kuchenne okapy będą miały wkłady z ptasich piór.... Na tym, rzecz upraszczając, i na zastosowaniu nanomateriałów, rzecz komplikując polega innowacja w której swój udział ma Uniwersytet Gdański.  Wynalazcy urządzenia ECO FRESH II do oczyszczania powietrza zostali obsypani nagrodami. Zdobyli cztery medale na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Bangkoku (Tajlandia) i trzy kolejne na Międzynarodowych Targach Technologicznych w Malezji.

Zespół wynalazców ECO FRESH II to prof. Adriana Zaleska-Medynska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, Witold Dytrych z firmy Dytrych w Łodzi, a także Katarzyna Wrześniewska-Tosik, Tomasz Mik oraz Tomasz Kowalewski z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi.

zespol wynalzacow fot. M.ZaleskaECO FRESH II to nowoczesne urządzeniem do efektywnego usuwania z powietrza niebezpiecznych dla zdrowia lotnych związków organicznych (m.in. wielopierścieniowych związków aromatycznych) oparów tłuszczu, NOx, SO2, H2S oraz szkodliwych mikroorganizmów (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie). Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o poprawie jakości powietrza w lokalach  gastronomicznych. Jego główną funkcją jest m.in. uniemożliwienie przedostawania się z kuchni (szczególnie z tzw. kuchni otwartych) nieprzyjemnych zapachów, oparów tłuszczu oraz szkodliwych związków powstających w wyniku procesów spalania, smażenia i grillowania.

ECO FRESH II zostało docenione na Międzynarodowych Targach Wynalazczości International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition (IPITEx) w Bangkoku (Tajlandia) i otrzymało aż cztery nagrody. To szczególne wyróżnienie, gdyż jest to jedno z najważniejszych wydarzeń, na których prezentowane są innowacyjne wynalazki na arenie międzynarodowej. Nagrody to:

• Złoty Medal przyznany przez National Research Council of Thailand
• Nagroda Specjalna - przyznawana przez Indonesian Invention and Innovation Promotion Assosiation
• Wyróżnienie od Manila Young Investors Assosiation
• Nagroda Specjalna od WIPA (World Invention Intellectual Property Associations)

Kolejne nagrody wynalazcy zdobyli na Międzynarodowych Targach Technologicznych w Malezji – Malaysia Technology Expo (MTE) 2019, które odbyły się w Kuala Lumpur:
• Nagroda Specjalna Croatia Innova – CROATIA INNOVA SPECIAL AWARD, przyznana przez Croatia INOVA- BUDI UZOR, krajową wystawę wynalazków technicznych w Chorwacji
• Nagroda Specjalna Malezyjskiego Stowarzyszenie Kreatywności i Innowacyjności  MACRI – MACRI SPECIAL AWARD (Malaysian Associotion of Creativity & Innovation)
• Złoty Medal – SPECIAL GOLD MEDAL, przyznany przez Highly Innovative Unique Foundation (HIUF) in Kingdom of Saudi Arabia

Na zdjęciu powyżej zespół pracujący nad ECO FRESH II. Zespół wynalazców ECO FRESH II. Od lewej (przedni rząd) dr inż. Joanna Nadolna; dr inż. Beata Bajorowicz; dr inż. Marta Paszkiewicz-Gawron; dr inż. Anna Gołąbiewska. Od lewej (tylny rząd): mg inż. Marek Kobylański; prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska; mgr inż. Paweł Mazierski; dr inż. Anna Malankowska Fot.Maria Zaleska  Posłuchaj rozmowy z prof. Adrianą Zaleską-Medyńską z Wydziału Chemii UG.


eco fresh medal
Jedna z nagród dla Eco Fresh II. Fot.UG

Poza urządzeniami do oczyszczania i dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak restauracje, przedszkola czy szpitale, grupa badawcza z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z firmą Dytrych projektuje instalacje do oczyszczania powietrza w aglomeracjach miejskich, w obiektach gospodarki ściekowej i w urządzeniach do klimatyzacji samochodowej. Prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza w aglomeracjach miejskich, które stanie na kampusie UG jeszcze w tym roku oraz prototypowe urządzenie do dezodoryzacji testowane w gminie Szemud powstają dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Włodzimierz Raszkiewicz/mat.UG