Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wikipedia

środa,

13 marca 2019

15:08

Pięć budynków spłonęło w jeden dzień. Seria pożarów na Witominie

Seria pożarów na terenie byłych ogródków działkowych przy ul. II Morskiego Pułku Strzelców na Witominie. W tym tygodniu spłonęło pięć altan i innych budynków. Według strażaków powodem najprawdopodobniej były podpalenia. Policja nie bada przyczyn pożarów, ponieważ właściciel terenu, czyli miasto nie zdecydował się złożyć zawiadomienia w tej sprawie.

- Wszystkie pożary na terenie ogródków działkowych miały miejsce w poniedziałek. Pierwsze wezwanie otrzymaliśmy około godz. 16. Wówczas okazało się, że płoną dwa znacznie oddalone od siebie budynki. Kolejne zawiadomienie wpłynęło cztery godziny później. Wówczas paliły się następne trzy altany. Pogorzeliska sprawdzone zostały kamerami termowizyjnymi, a spalone konstrukcje zostały przez strażaków rozebrane. Mogły zagrażać bezpieczeństwu - informuje rzecznik gdyńskiej straży pożarnej Jakub Friedenberger.

ZLIKWIDOWANE OGRÓDKI

Ogródki działkowe na Witominie zlikwidowane zostały przed dwoma tygodniami - ich użytkownicy otrzymali nakaz opuszczenia terenu do końca lutego. Wcześniej miasto wypowiedziało 150 działkowcom dzierżawę gruntu. I mimo ich próśb, nie zgodziło się na dalsze funkcjonowanie ogródków.

- Nie było takiej możliwości, ponieważ na części tego terenu powstanie zbiornik retencyjny, a reszta zostanie zagospodarowana na teren rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców Witomina - tłumaczy rzeczniczka gdyńskiego magistratu Agata Grzegorczyk.

Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa zbiornika retencyjnego. Inwestycja ma być połączona z przebudową ul. Chwarznieńskiej na Witominie.

Marcin Lange/pOr