Wiadomości
Już wkrótce Caffe Aktywni ma być otwarta dla wszystkich. Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka

sobota,

09 marca 2019

12:23

Caffe Aktywni, międzypokoleniowa kawiarnia, działa już od roku. Wkrótce jednak każdy będzie mógł zostać jej gościem

Razem pieką ciasta, parzą kawę, uczą się gospodarować kawiarnią. Połączenie dwóch grup - młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i seniorów, to misja kawiarenki Caffe Aktywni. Jak na razie dostępna jest tylko dla osób związanych z Fundacją Świat Wrażliwy, ale już wkrótce ma stać się otwarta dla wszystkich.
Na pomysł stworzenia kawiarenki wpadła Jolanta Rychlik, również wychowująca dziecko z niepełnosprawnością. - Młodzież potrzebuje asysty, a senior ma mnóstwo czasu i chce być jeszcze aktywny. Dlatego jest to wymiana międzypokoleniowa osób, które nawzajem potrzebują swojego towarzystwa i swojej pomocy - tłumaczy.

SENIORZY - MENTORZY

Seniorzy zostali przeszkoleni na mentora, czyli asystenta dla młodzieży. - Jeżeli chcemy w kawiarni upiec ciasto, wszyscy razem wybierają przepis, robią zakupy, przygotowują składniki. To jest trening dla młodych, bo oni wtedy uczą się samodzielności, poznają wartość pieniędzy i sprawdzają się w kuchni. Ale to również zadanie dla seniorów, ponieważ muszą odnaleźć się w roli asystenta. Te treningi są oparte na wzajemnej współpracy i to również wytchnienie dla rodziców naszych podopiecznych. - mówi Rychlik.

PRZEKRACZANIE GRANIC

Ten projekt powoduje również przekraczanie pewnych barier mentalnych, co zauważają przede wszystkim rodzice niepełnosprawnych dzieci.

- Jest to niezwykle istotne, bo uważam, że środowiska zależne są marginalizowane. A ja, jako matka, chciałabym zmienić sposób postrzegania takich osób. To są po prostu obywatele, to są ludzie i oni w taki sam sposób jak wszyscy inni mają prawo uczestniczyć w życiu społeczności. Takie działania to umożliwiają i widać już efekty - mówi mama jednego z podopiecznych, Klaudia Tarasiewicz.

- Obserwujemy, jak po treningach, przeprowadzanych w kameralnej przestrzeni, nasze pociechy wychodzą na zewnątrz i wyraźnie nabierają pewności siebie, zajmują miejsce im należne. Gdy trafi się w ich indywidualnie potrzeby, oni to zwracają z ogromną wdzięcznością. A mają wiele do zaoferowania, co widzimy po naszych seniorach, którzy odczuwają wielką satysfakcję i dumę - dodaje.

JUŻ WKRÓTCE DLA WSZYSTKICH

W spotkaniach i warsztatach mogą brać udział jeszcze tylko osoby związane z Fundacją Świat Wrażliwy oraz z projektem W Labiryncie Dorosłości, ale już wkrótce Caffe Aktywni ma być otwarta dla wszystkich. W ramach działań fundacji działa również grupa taneczna seniorów, występująca na rozmaitych wydarzeniach. Wszelkie informacje można znaleźć na ich facebookowej stronie.
 
Julia Rzepecka

Zobacz Galerię