Wiadomości
Wycinka drzew pod przekop Mierzei została już zakończona. Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

piątek,

01 marca 2019

18:53

Komisja Europejska o przekopie Mierzei Wiślanej: "Prace powinny być wstrzymane do czasu wyjaśnienia wątpliwości"

Komisja Europejska poinformowała, że do czasu wyjaśnienia wątpliwości środowiskowych, Polska nie powinna podejmować żadnych prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. Jeden z unijnych urzędników przesłał komentarz dziennikarzom po dzisiejszych rozmowach w Brukseli ekspertów z Polski i Komisji Europejskiej.

W swoim komentarzu urzędnik podkreślił, że Komisja nie potwierdziła konieczności budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wbrew temu, o czym informowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 


OTRZYMALI WYJAŚNIENIA

W oświadczeniu przesłanym dziennikarzom napisano, że w piątek unijni eksperci otrzymali wyjaśnienia dotyczące uzasadnienia inwestycji. Jednocześnie przypomnieli procedurę dotyczącą konieczności autoryzacji tego typu projektów, włączając w to wymóg formalnej decyzji Komisji.

ODMIENNE ZDANIE POLSKI

Polska uważa, że nie musi prosić o autoryzację, bo inwestycja nie ma znacznego wpływu na środowisko. Teraz Komisja przeanalizuje dodatkowe informacje przekazane przez polskie władze, a rozmowy techniczne będą kontynuowane. Jeden z urzędników w Brukseli poinformował, że Komisja oceni projekt pod kątem zgodności z unijnym prawem, wtedy gdy zostanie jej formalnie przekazany.

IAR/mkul